Rusové nabízejí známou Ladu jako pohřebák s atraktivní cenovkou

Ano, ruské bezpečnostní předpisy a standardy zdaleka nepatří k těm nejpřísnějším na světě, a tak se řadě modelů tamních značek přezdívá rakev na kolečkách nebo pohřební vůz. Tentokrát ale máme na mysli skutečný vůz pohřební služby určený k přepravě nebožtíků. I když je pravda, že Lada Granta, která je základem tohoto pohřebáku, patří k těm nejméně nebezpečným autům na ruských silnicích. Do Evropské unie proto naštěstí nesmí.

Necelých 300 tisíc

Cynikové nové verze Lady Granta komentují tak, že koronavirová pandemie v Rusku se zhoršila natolik, že ruské úřady potřebují opravdu levné pohřební vozy, aby mohly odklízet nebožtíky. To je pochopitelně hodně přehnané tvrzení, ale pravdou zůstává, že Lada Granta je extrémně levná dodávka, a to i v tomto provedení. Pohřební Granta vás vyjde v přepočtu zhruba na 280 tisíc korun, což je přibližně pětkrát méně, než na kolik vás vyšel běžný pohřební vůz v České republice. Ten má ovšem zásadní výhodu – smíte s ním i na naše silnice.

Zdroj obrázku: Samotlor-NN

Křehké vozítko Lada Grata

Možná jste zaznamenali videa, které po nedávné smrtelné nehodě s Ladou Grata v hlavní roli oběhla sociální sítě. Ruská policie se k objasnění nehody příliš neměla, a tak dodávku vystavili obsáhlému crash testu novináři. Ten ukázal, že křehká skořepina kabiny řidiče ani spolujezdce příliš nechrání. A naopak se může změnit v nebezpečnou zbraň, protože se po nárazu uvolní některé konstrukční prvky, které mohou posádku doslova přišpendlit k sedadlům.

Mohlo by vás zajímat:  Co děláte špatně při používání klimatizace v autě? Podívejte se
Zdroj obrázku: Samotlor-NN

Ani po stránce výkonu a jízdních vlastností není tahle Lada žádným velkým přeborníkem, což je však vzhledem k nízké bezpečnosti spíše dobře. Základní charakteristiky nově představeného pohřebního vozu jsou:

  • Motor: benzinový čtyřválec o objemu 1,6 l s výkonem 87 koní
  • Maximální rychlost: 148 km/h
  • Zrychlení z 0 na 100 km/h: 15,6 s
  • Kombinovaná spotřeba: 9,7 l/100 km
Zdroj: Autorský text