Rychlost na silnicích je bezpochyby riziková. Málokdo si však uvědomuje, že především ta pomalá

Často se hovoří o tom, že rychlost na silnicích je velmi nebezpečná a že může zabíjet. Vždy se toto tvrzení dává do spojitosti s vysokými rychlostmi a hazardujícími řidiči. Je pravdou, že ti mohou být pro sebe i okolí nebezpeční. Je však třeba připomenout i to, že také pomalá rychlost může být důvodem mnoha nehod. V čem tkví rizika a proč je správné raději šlápnout na plyn?

Nebezpečná brzda provozu

Kdo jede v běžném provozu pomaleji, než může, myslí si často, že jede bezpečně a ohleduplně. Opak je ale pravdou. Za tímto vozem se začnou tvořit dlouhé šňůry aut. Málokdo v nich chce jet pomaleji, než může. A začne předjíždění, které ve snaze dostat se za každou cenu před brzdu provozu může být mnohdy velmi agresivní a nebezpečné. Přitom kdyby každý dodržoval maximální povolenou rychlost, k podobným manévrům nemusí vůbec dojít.

Zdroj obrázku: Freepik

Riskantní připojování

Připojovací pruhy najdeme především na dálnicích. Mají umožnit řidičům nabrat potřebnou rychlost a poté se bezpečně zařadit do jízdního pruhu. Mnoho řidičů však plnou délku připojovacího pruhu nevyužije. Připojují se hned na začátku, kdy ještě nemají dostatečnou rychlost. Ta může být sotva pár desítek kilometrů a v té se připletou do cesty někomu, kdo jede povolených 130. Rozdíl rychlostí je velký a zabránit brzděním nebo úhybným manévrem srážce není vždy jednoduché. Přitom rozjet vůz v připojovacím pruhu na 130 km/h a zařadit se v této rychlosti mezi ostatní je to nejbezpečnější, co lze při nájezdu na dálnici udělat.

Pomalé předjíždění

Předjet pomalu jedoucí vozidlo je jeden ze základních manévrů na silnicích. Aby byl proveden správně, je třeba počkat, až proti nám nepojede žádné auto, a následně zajistit, aby manévr byl co nejrychlejší a nejplynulejší. Pomalé předjíždění v nedostatečné rychlosti je totiž velkým rizikem. Zvláště pokud se dostáváme před kamion. V protisměru se náhle vynoří auto a dojde k velmi nebezpečné situaci. Ohrozit lze tímto postupem i další auta, která se rozhodnou taktéž předjíždět, jelikož je riziko, že ta se nestihnou včas zařadit.

Zdroj: https://www.fbfs.com/learning-center/is-driving-too-slowly-dangerous