Rychlou jízdou riskují řidiči nejen peníze, ale i body nebo svůj řidičák

Digital Printing 1198858 1280

Je tu velká policejní akce zaměřená především na rychlost. Jsou stovky vytipovaných úseků, kam se policie může postavit s radarem. Co hrozí, pokud se dostanete do jejího hledáčku a vaše rychlost bude vyšší než povolená? Můžete přijít o peníze, body i řidičský průkaz.

Překročení v obci do 5 km/h a mimo obec do 10 km/h

Pokud překročíte rychlost v obci o maximálně 5 kilometrů v hodině, a mimo obec o 10 kilometrů v hodině, není postih nijak výrazný. Na místě hrozí pokuta do tisícovky, ve správním řízení do 2 500 Kč. Navíc se mezi řidiči traduje, že vzhledem k určitým tolerancím radarů a odchylkám tachometrů se podobné případy porušení rychlosti moc nestávají.

Mohlo by vás zajímat:  Kia Ceed, auto, ve kterém se vyznáte

Překročení v obci do 20 km/h a mimo obec do 30 km/h

Toto překročení rychlosti se dá označit jako střední. Nutno říci, že tento postih se týká většiny řidičů. Málokdo jezdí předpisově, ale zároveň povolenou rychlost nepřekračujeme nijak výrazně. Pokud se dostaneme do hledáčku policejní hlídky s radarem, hrozí pokuta do tisícovky na místě a do 2 500 Kč ve správním řízení. Zároveň však hrozí také bodový příděl ve výši 2 bodů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Překročení v obci nad 20 km/h a mimo obec nad 30 km/h

Toto vyšší překročení rychlosti už je pokutováno přísněji než předchozí. A to jak v rámci pokuty, která je na místě do 2 500 Kč a v případě správního řízení do 5 000 Kč. Také je třeba počítat s rizikem přídělu tří bodů. A tím stále vše nekončí, jelikož pokud stejný přestupek spácháte během následujících 12 měsíců, hrozí vám odebrání řidičského průkazu na dobu 1 – 6 měsíců.

Mohlo by vás zajímat:  Na podzimní ježdění je třeba vůz správně připravit

Překročení v obci nad 40 km/h a mimo obec nad 50 km/h

Toto vysoké překročení rychlosti už bývá trestáno opravdu velmi tvrdě. Pokuta zde hrozí v rozmezí od 5 000 do 10 000 Kč. Také je zde nemalý příděl bodů. Takový silniční pirát jich dostane hned 5. A ani to není poslední trest, jelikož je tu i sankce v podobě odebrání řidičského oprávnění, v délce 6 – 12 měsíců. Nutno říci, že tento přestupek se týká těch, kteří jedou v obci více než 90 a mimo obec více než 140 kilometrů v hodině. Něco takového dělá skutečně už jenom silniční pirát a tvrdost sankcí je na místě.

Zdroj: Autorský text
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora