S dítětem do auta? Pozor a rizikové autosedačky

Pokud se mluví o bezpečnosti během jízdy, tak je to primárně v souvislosti s tím, že ve voze jsou dospělé osoby. Testováno je následně hlavně to, jak dobré jsou deformační zóny v autě, jak dobré jsou airbagy, nebo nakolik kvalitní jsou různé současné bezpečnostní systémy.

Nutno říci, že ve voze už dávno nejezdí jenom dospělí, ale zcela běžnými pasažéry jsou také děti. Aby došlo k jejich maximální ochraně, byl přijat zákon, který jasně mluví o tom, že děti musí být v autě umístěny v autosedačce. Pokud nejsou, má problém řidič, jelikož ten se nevyhne velké pokutě. Dále nelze opomenout také to, že když dítě není v sedačce, je to pro něho velký risk. Potvrzují to různé crash testy, které jasně ukazují, že kvalitní sedačka dokáže dítě velmi dobře ochránit.

Nabídka sedaček je velká

Pokud se podíváme na současnou nabídku, tak musíme říci, že ta je doslova obrovská. To může znamenat spíše problémy, jelikož vybrat tu pravou může být celkem složité. Určitě je dobré v první řadě hledět na to, zda má dětská autosedačka potřebné certifikace a testy.

Ty sice automaticky neznamenají dokonalost, ale zároveň zde už můžeme mluvit o tom, že jistý podíl a bezpečnosti zde je a také zde bude. Tím se jednoduše odfiltrují hlavně různé pochybné modely pocházející z Číny. Ty obvykle kvalitativní požadavky nesplňují a ta je dobré se jim vyhnout.

Dejte i na nezávislé testy

Ideálním pomocníkem při výběru jsou dnes rozhodně nezávislé testy. Ty dnes mohou být spojeny s různými webovými servery, nebo s různými časopisy, které se právě a nezávislé hodnocení jasně soustředí. Jelikož je autosedačka zcela jasně spjata s vozem, je také jasné, že jejich testům se věnují i přímo různé automobilové instituce a také autokluby. Mezi jeden z neznámějších rozhodně patří ADAC.

A právě tento autoklub v nedávné době testoval autosedačky, které prošly kontrolou kvality, nezávadnosti, stejně jako crash testy. Dobrou zprávou je to, že většina testovaných modelů obstála a tak je lze doporučit. To je jasný klad současného trhu, díky čemuž jasné, že pokud bude vybírána sedačka od známého výrobce, nelze šlápnout vedle. Zároveň ale ADAC upozorňuje na to, že jsou i takové možnosti, které nevyhovují. O jaké se jedná a na jaké e vhodné dát si pozor?

Mohlo by vás zajímat:  Ford přichází s řešením bezpečnosti bezklíčových aut. Jak bude vypadat?

Concord Ultimax i-Size

Tato autosedačka může být doslova životu nebezpečná. A to z toho důvodu, že v případě silnějšího čelního nárazu nemusí splnit svou funkci. Jde hlavně o problém s tím, že pokud k silnějšímu nárazu skutečně dojde, tak se může uvolnit popruh a dítě ze sedačky letí směrem dopředu, což vlastně znamená, že mu není poskytována téměř žádná ochrana. Na výsledky výrobce zareagoval velmi rychle a aktuálně dochází ke kontrolám a také k tomu, že jsou právě dané nedostatky eliminovány. Nový model by tak měl už být zcela bez problémů.

Avionaut Ultralite + IQ i-Size Base

I tato sedačka byla označena jako problémová. Nutno však říci, že určitě ne tak, jako výše zmíněná. Pokud šlo o veškeré testy, tak je třeba říci, že obstála velmi dobře. Její konstrukce a materiály dokonce využívají i zpomalovače hoření, díky kterým dokáže eliminovat případné problémy spojené s tím, když vznikne požár. Nutno ale říci, že právě tento zpomalovač hoření je chemickou látkou, která pro lidský, natož dětský, organismus není úplně ideální. A to vede k situaci, že je sedačka označena jako škodlivá, jelikož dané látky je v ní velké množství. Tedy větší, než jsou limity a větší, než většinou dostačuje.

Jané Gravity

Třetí sedačkou, před kterou ADAC jasně varuje, je ta s označením Jané Gravity. Pokud se podíváme na to, co je špatně s tímto modelem, tak musíme opět říci, že problém není ani tak v tom, jaké by byly výsledky testů, ale v tom, z čeho je vyrobena. Obsahuje totiž různé karcinogenní látky, kdy tou nejzávažnější je rozhodně naftalen. Tento model se tak může také jevit jako ten, co je zdraví škodlivý. Nutno ale říci, že při občasném kontaktu se rozhodně nejedná o nijak zvýšené riziko. Je však dobré vědět, že s ohledem na použité materiály není vše v úplném pořádku.

Mohlo by vás zajímat:  Hyundai Santa Fe v bezpečnosti poráží i Range Rover!

Sedačky z druhé ruky

ADAC obecně varuje také před koupí sedaček z druhé ruky. Toto varování má jasně potvrzeno testy. Když se jednalo o model, který byl úplně nový, tak byla jeho funkčnost zcela bezproblémová. Když došlo ke konkrétnímu crash testu, tak autosedačky splnily svůj účel. Horší to ale bylo při druhých testech, kdy takové autosedačky měly podstatně horší výsledky. Důvodem je to, že se při prvním testu lehce poškodily, a tak jejich kvalita nebyla stoprocentní.

I proto je důrazně varováno před těmi autosedačkami, které jsou prodávány z druhé ruky. Jednoduše proto, že zde není jistota toho, že by byly kvalitativně v naprostém pořádku. Testy potvrzují, že nemusí ochránit tak, jak se od nich očekává. S tím souvisí i rada založená na tom, že by se neměly požívat ani sedačky, které se prošly vážnější dopravní nehodou. Důvod je zde zcela stejný. Je lepší vždy pořídit nový model.

Kvalita je unikátní

A jaké autosedačky je možné označit za skutečně kvalitní a také unikátní? Odpověď je celkem jednoduché. Jsou to ty, které zaujmou svou kvalitní konstrukcí, ale třeba i řadou různých bezpečnostních prvků. Sem už dávno neřadíme jenom několika bodové bezpečnostní pásy. Musíme sem jasně zařadit třeba i fakt, že u některých autosedaček jsou dostupné také menší airbagy, které zajistí maximální bezpečnost dítěte, hlavně pokud jde o eliminaci nárazů.

Komentáře