S elektrickými koloběžkami se roztrhl pytel. Jejich majitelé často netuší, že potřebují řidičské oprávnění

Elektrické koloběžky se poslední roky stávají hitem. Nejenom že jsou k dispozici v rámci různých platforem, které umožní jejich bezplatné vypůjčení. Vzhledem k jejich cenám si je řada lidí také koupí. Potom stačí naskočit a vyrazit klidně i několik desítek kilometrů. Celkem rychle a bez námahy. Málokdo ale tuší, že jsou situace, kdy na elektrickou koloběžku musí být řidičský průkaz.

Dospěláci, mládež, ale i děti

Když se podíváme na frekventované ulice větších měst, koloběžkami se to na nich jenom hemží. Jak těmi vlastními, soukromými, tak těmi sdílenými. A kdo na nich jezdí? Jsou to často dospělí, je to často mládež, ale jsou to i menší děti. Nejenom že lidé na elektrických koloběžkách často porušují dopravní předpisy, ale také sami nedbají ani základních zásad bezpečné jízdy – například v potřebě mít helmu nebo v nutnosti jezdit na koloběžce pouze samostatně.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak je to s řidičákem?

Elektrické koloběžky dnes bereme jako zcela běžnou, dostupnou věc, kterou může využívat kdokoliv. Realita ale může být od představ a domněnek vzdálená. Je třeba říci, že i na elektrickou koloběžku může být potřebný řidičský průkaz. Kdo ho nemá a na elektrické koloběžce vyjede, může mít v případě zastavení policejní hlídkou poměrně velký problém.

Je potřeba jen někdy

Ne vždy je ale řidičské oprávnění potřeba. Důležitou roli v konkrétním případě hrají vždy parametry elektrické koloběžky. Primárně její výkon a její maximální rychlost. Pokud je výkon nižší než 1 kW a pokud je její maximální rychlost nižší než 25 km/h, lze ji užívat bez řidičáku. Pokud ale jsou parametry vyšší, už je řidičské oprávnění třeba. Konkrétně potom buď to určené na „malý motocykl“, tedy skupina označená jako AM, nebo může postačit řidičské oprávnění skupiny B, které máme zažité jako řidičák na auto. Vše se odvíjí vždy od daných parametrů koloběžky. Kdo se chce vlastnictví řidičáku vyhnout, měl by dobře sledovat parametry koloběžek, které chce využít.

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/neni-kolobezka-jako-kolobezka.aspx