S hezkým počasím se na silnice vracejí sváteční řidiči

Close Up Man Driving Car

Někteří řidiči jezdí podobně jako motorkáři – jen když je hezky. Od podzimu do jara tak mají auta zaparkovaná v tom lepším případě někde v garáži, v tom horším jsou vystavená nepřízni počasí jen tak na ulici. Teprve někdy kolem Velikonoc si většina svátečních řidičů vzpomene, že mají řidičský průkaz, vytáhnou ze šuplíku klíčky a vydají se hledat, kam auto před půl rokem zaparkovali. Nepřekvapí, že právě takoví řidiči patří k těm nejnebezpečnějším. Jaké nešvary je většinou charakterizují?

Mohlo by vás zajímat:  Hybridy jsou ekologické jen na oko. Jejich majitelé přesto získají stejné výhody jako řidiči elektromobilů

Auto v zanedbaném stavu

Sváteční řidiči sice jezdí málo, v zimě vůbec, ale to zdaleka neznamená, že jejich vozy jsou v perfektním stavu. Právě naopak. Ani půlroční garážování není to pravé, a pokud auto stálo celou zimu někde na ulici, je to ještě horší. Ve špatném stavu obvykle mívají provozní kapaliny, ale nedostatečnou údržbou často trpí i brzdy a další mechanické součástky. Dobře na tom ale nebývají ani elektronické systémy uvnitř vozu, které jsou v moderních autech pro bezpečný provoz naprosto zásadní.

Mohlo by vás zajímat:  "Proti vlhkosti v autě mám na podlaze kus gumy." Zamlžování oken už nemusí být problém
Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečně pomalá jízda

Na jednu stranu je dobře, že sváteční řidiči bez větší praxe nepřekračují povolenou rychlost o desítky kilometrů v hodině, ale většina z nich bohužel spadá do druhého extrému – v obci se plouží třicítkou, mimo obec sotva šedesátkou a na dálnici je občas předjíždějí i plně naložené kamiony. Mimochodem i bezdůvodně pomalá jízda je na našich silnicích zapovězená a hrozí za ni pokuta.

Nedostatek cviku

Tenhle problém už je zmíněn v předchozích odstavcích – sváteční řidiči nemají řízení lidově řečeno v ruce, a tak se často zachovají dost nečekaně, pokud je za volantem něco překvapí. Taková situace většinou nastává na kluzké vozovce nebo za zhoršené viditelnosti, ale způsobit ji může i nečekaná překážka na silnici nebo třeba průjezd auta s majáčkem. Řadu nehod se sanitkami mají na svědomí právě sváteční řidiči.

Zdroj: https://www.mccoyandsparks.com/blog/car-accidents-with-inexperienced-drivers/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora