S klesajícími teplotami se projeví údržba auta během léta. Mnozí řidiči nebudou nadšení

Málokterý řidič věnuje svému vozu dostatečnou letní péči. Myslí si, že během tohoto období není nutné se o auto starat. Bohužel na tento mýtus následně mnoho řidičů doplatí. A kdy jindy než právě nyní, když teploty klesají. V tu chvíli čeká na řidiče dost možná několik nemalých výdajů, pokud chtějí, aby bylo jejich auto bez problémů provozuschopné.

Problémy s autobaterií

Řada řidičů se na podzim a dále s nástupem zimy setká se stejnými problémy. Ty se týkají autobaterie. Její kondice nemusí být dokonalá, což vede k tomu, že auto obvykle nenastartuje. Mnozí to přisuzují klesajícím teplotám, ale málokdo si uvědomí, že baterie dostala pořádnou zátěž už v létě. Nejenom chladné teploty, ale i ty vysoké jí škodí. Kdo v létě akumulátor pravidelně nekontroloval nebo nedobíjel, ten může mít nyní problém. A to také finančního rázu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nabití jako první pomoc

Když auto nestartuje a problém je patrně v baterii, je třeba postupovat logicky. Jako první je třeba zkusit její dobití. Ne každý má ale doma nabíječku, a tak může být nezbytné do ní investovat. A ta kvalitní není zrovna levná. Na druhou stranu bude využitelná i následující roky, jelikož pravidelné dobíjení starších baterií je doporučováno. Nutno však říct, že doručení nabíječky a následné čekání na nabití může auto i na několik dní blokovat.

Když je na řadě nezbytná výměna

Vše se ale může dostat i do bodu, kdy nabití autobaterii již nepomůže. Má po konci své životnosti a v tu chvíli je nutné nahradit ji jinou, ideálně samozřejmě novou. Opět platí, že její pořízení nemusí být pro mnoho motoristů nic levného. Přitom pokud by se jí v létě věnovala pozornost a byla pravidelně dobíjená, není vyloučeno, že by vydržela klidně ještě několik let. Jak ale bylo zmíněno v úvodu, málokdo tuší, že i léto je pro akumulátor špatné období, které přispívá k výraznému vybíjení.

Zdroj: https://www.autobatteries.com/en-us/battery-testing-and-maintenance/car-battery-seasonal-care

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora