S poklesem teplot opakují řidiči stále stejnou chybu. Namísto šetření motoru riskují pokutu

Aby motor auta pracoval optimálně, je nezbytné, aby byl zahřátý. Platí to jak u vozu na naftu, tak u vozu na benzín. S klesajícími teplotami řidiči pochopitelně dělají vše pro to, aby motor dostatečně zahřáli. Teprve v tu chvíli mohou více sešlápnout plyn bez obav z toho, že svému vozu ublíží. Mnoho řidičů ale motor zahřívá špatně, což je každodenně vidět na sídlištích i u domů.

Neničte své auto

Jak správně zahřát motor svého auta? Řada řidičů žije v přesvědčení, že nejlepší metoda je volnoběh. Tedy že své auto nastartují a nechají motor klidně i několik minut běžet na místě. To je ale chybný postup. Správné je po nastartování počkat pár desítek vteřin a poté vyjet. Pomalu, držet otáčky v nižších hodnotách a takto jet do doby, než teplota motoru stoupne.

Zdroj obrázku: Freepik

Neobtěžujte sousedy

První varianta, tedy zahřívání na volnoběh, má nejenom negativní vliv na motor jako takový. Je i značně obtěžující. Sousedi musí dlouhé minuty poslouchat zvuk nastartovaného vozu – což u starších dieselů není nic příjemného. Dále jsou obtěžováni také výfukovými zplodinami, které se linou z výfuku. Když je motor studený, je to nejenom velmi intenzivní co do zápachu, ale kouř obtěžuje i vizuálně. A opět je to horší v případě starých automobilů.

Neriskujte pokutu

Nejenom že zahříváním motoru na volnoběh děláte chybu, kterou obtěžujete své sousedy. Dokonce se vystavujete riziku pokuty. České zákony mají poměrně bohatý výčet věcí, které řidič nesmí. A sem patří i část „… nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu“. Komu by tato část stále nestačila, dohledá v českých zákonech, že řidič nesmí obtěžovat ostatní „… zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší…“. Obě citované pasáže může policista využít a udělit pokutu. Není to sice běžné, ale pokud dojde k udání, musí ho policie přijet prověřit. A řidič nastartovaného auta má problém.

Zdroj: https://driversed.com/trending/warming-up-your-car-the-right-way-to-get-on-the-road-in-cold-weather