S příchodem podzimu většina řidičů vypíná klimatizaci. Nevědomky si tak zadělávají na zbytečné problémy

Na otázku, kdy je nejlepší používat klimatizaci, odpoví většina řidičů stejně. Začnou zmiňovat léto a dobu, kdy teploty stoupají a v autě může být během jízdy nesnesitelně. Jakmile však denní teploty začnou klesat na hodnoty kolem dvaceti stupňů, mnoho řidičů udělá to, že klimatizaci vypne. Málokdo si však uvědomí, že je to špatně. Zapnutá klimatizace má totiž ještě jednu funkci, krom známého chlazení.

Ideální na podzim

Podzimní teploty jsou pochopitelně chladnější, a tak řidiči deaktivují tlačítko, kterým se klimatizace zapíná. A to jak v případě automatického systému, kdy se nastavuje konkrétní teplota, tak v případě toho manuálního, kdy musí řidič najít optimální hodnotu mezi teplotou a intenzitou foukání.

Vypnout však s nastávajícím podzimem klimatizaci se jeví jako velká chyba, která může vést až ke dvojici problémů. Prvním problémem může být výrazné zdržení, dané tím, že s naším vozem vyjedeme déle, než jsme původně chtěli. Druhým rizikem může být zhoršená viditelnost, která může vést dokonce až k dopravní nehodě.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč mít klimatizaci zapnutou?

Že dokáže zapnutá klimatizace rychle a efektivně vychladit interiér auta, to ví skoro každý. Druhá funkce ale zůstává často opomíjena. Tou je fakt, že klimatizace dokáže také poměrně efektivně vysoušet prostor, ve kterém je používána. A právě nadměrná vlhkost je v automobilu s nastávajícím podzimem velký problém. Je to dáno pochopitelně i počasím, které je obecně mnohem vlhčí než v případě léta nebo silnějších zimních suchých mrazů.

Stačí usednout, nastartovat a za pár okamžiků jsou všechna okna zamlžená tak, že není vidět z vozu. Vyjet v takové situaci je velký risk, a tak nezbývá než čekat, až vlhkost zmizí. Zapnutá klimatizace okna nejenom poměrně rychle odmlží, ale dlouhodobě zapnutá se postará i o prevenci. Odstraní vlhkost tak, aby se podobná situace příště neopakovala.

Zdroj: https://stonumautomotive.com/running-cars-air-conditioner-winter-good-bad/