S prvními mrazy řidiči ukazují, že na zimu nejsou připravení. Několik chyb udělají už před výjezdem

Léto je definitivně pryč a podzim začíná ukazovat svou sílu. Noční teploty klesají, a v některých oblastech už dokonce až pod bod mrazu. To neradi vidí motoristé, které čeká tolik nepříjemné škrabání skel u aut. A také riziko startování promrzlého motoru. A ne každý ví, jak v chladu své auto správně nastartovat. Jaké jsou nejčastější chyby a jak to dělat správně?

Jste na zimu připravení?

Jako první by si měl každý motorista položit otázku, zda je na zimu, tedy na chladné teploty, vůbec připravený. V jakém smyslu? Základem je určitě zkontrolovaná a v případě potřeby i dobitá baterie. Ta má na startování v chladu klíčový vliv.

Dále je nezbytné mít ve voze i správné palivo. Benzínu se to netýká, ale v případě nafty hraje roli to, pro jaké roční období je určena. Nafta se totiž dělí do kategorie letní, přechodové a zimní. Jakmile začnou teploty klesat, je namístě zajistit, aby v nádrži byla (alespoň částečně) ta, která bude určena pro dané teploty.

Zdroj obrázku: Freepik

Nespěchejte

Při startování v zimním období rozhodně nespěchejte. A týká se to primárně nafty, jelikož je třeba provést takzvané žhavení. To může trvat několik sekund a teprve poté je namístě začít startovat. Na postupu není nic složitého. Stačí otočit klíčkem do polohy jedna, počkat, až zhasne kontrolka žhavení, a poté pokračovat do polohy dvě – a nastartovat vůz.

Mohlo by vás zajímat:  Škodovka řidičům usnadňuje zimu. Ve vozech má nejen škrabku a deštník

Těsně před odjezdem

Je chybou startovat auto dlouhé minuty, nebo dokonce desítky minut před odjezdem. Ohřívání vozu na volnoběh je chybou, nehledě na to, že odporuje současným zákonům. Správně se motor zahřívá pomalou jízdou. V chladných dnech proto startujte auto skutečně až těsně před odjezdem. Pár vteřin počkejte, zařaďte a můžete ihned pomalu vyrazit.

Myslete na nejhorší

Pokud nejezdíte jenom pro rohlíky do obchodu, ale třeba do práce nebo máte jiné povinnosti, je vhodné myslet na nejhorší. Základní výbavou by tak měly být startovací kabely, popřípadě speciální powerbanky. Díky tomu můžete auto nastartovat i při problémech. To vám umožní stoprocentně vyjet.

Zdroj: https://www.yourmechanic.com/article/how-to-start-a-car-in-cold-weather