S prvními mrazy začnou mnozí nevědomky ničit své auto. Škody můžou jít až do tisíců

Zima se blíží a teploty pozvolna klesají k bodu mrazu. A to znamená, že jednoho dne přijdeme k autu a jeho skla budou pokryta námrazou. Co v tuto chvíli dělat a nedělat? Mnozí řidiči odpověď na tuto otázku často neznají, a tak své auto ničí, aniž by to možná tušili. Co je rizikem?

Přimrzlé stěrače

Může se stát, že vlivem námrazy dojde k přimrznutí stěračů k čelnímu sklu. V tomto případě je třeba počkat, až námraza povolí – vlivem ohřátí skla. Je chybou snažit se stěrače násilím odtrhnout, nebo je snad zapnout a stírat sklo. V obou případech hrozí poškození gumiček stěračů. V tom druhém navíc dokonce i riziko poškození motorku stěračů.

Odmrazovací spreje

Jsou velmi populární, jelikož dokážou námrazu ze skla odstranit poměrně rychle a jednoduše. Je však nutné myslet na to, jaké mají složení a kam je přesně aplikujeme. U skla mohou dobře pomoci s odstraněním námrazy, ale jejich pravidelná aplikace na karoserii není to pravé. Vlivem jejich agresivního chemického složení mohou karoserii vozu i výrazně poškozovat. Pozor tedy, jaké používáte a kam je aplikujete.

Zdroj obrázku: Freepik

Škrabka na sklo

Vhodným postupem při odstraňování námrazy ze skla je použití škrabky. Pozor však na to, jak a jakou používáte. Ideální je samozřejmě plastová, kde nehrozí poškození skla a vznik škrábanců. Také je vhodné začít se škrabáním, až se auto mírně ohřeje a námraza trochu povolí. Bezhlavé škrábání silou může způsobit škrábance, které hlavně na čelním skle sníží možnou viditelnost především v noci kvůli odleskům světel.

Babské rady

Mnozí řidiči místo osvědčených postupů volí takzvané babské rady. Co si pod nimi představit? Například to, že na zmrzlé sklo lijí horkou vodu z konvice. Ano, skutečně může dojít k tomu, že se námraza odstraní. Ale také je tu velké riziko teplotního šoku, kdy sklo prostě praskne. Proto to nedoporučujeme.