S rouškou nebo bez: Rozhodujme se podle selského rozumu

Současné povinné nošení roušek přináší nový pohled na to, co by měli dělat řidiči ve svých vozech. Nejprve byly roušky nutné, nyní už je nosit nemusí. My se na celou problematiku nebudeme dívat z legislativního pohledu, ale z laického pohledu, hlavně pokud jde o bezpečnost. Jak to tedy je dle selského rozumu je?

Moje rouška chrání tebe…

Nejprve situace spojená s tím, v kolika lidech ve svém voze cestujete. Pokud je to pouze váš vůz, nikoho jiného v něm nevezete, ani nemáte v plánu někoho jiného vozit, nemusí být žádný problém vyrazit na cestu bez roušky. Přece jenom není v autě nikdo, koho bychom ohrožovali. A jelikož k nám nikdo ani nepřistoupí, nebudeme ho ohrožovat ani v budoucnu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

K jiné situaci může nastat, pokud necestujeme sami. Pokud máme spolujezdce, nebo se v našem voze střídáme s někým jiným. Viry se mohou šířit i vzduchem a podle některých studií tomu může být v uzavřeném prostoru na vzdálenost i větší, než 1 – 2 metry. Pokud cestujeme s někým, nebo si auto s někým měníme, je na místě roušku používat. Výrazně tak snížíme riziko toho, že se případné naše viry dostanou do prostoru vozu a mohou nakazit dalšího pasažéra, nebo druhého řidiče. Rouška přece jenom dokáže zabránit přenosu, i když to nemusí být vždy stoprocentní.

Roušky neslouží věčně

Také je třeba myslet na to, že roušky neslouží věčně. Nedají se používat po dobu několika hodin se zajištěním jejich stoprocentní funkčnosti. Pokud máte roušku jenom jednu, je třeba vyhodnotit, kde ji budete potřebovat nejvíce. Pokud cestujete se členem domácnosti, ve které se běžně pohybujete bez roušky, je víceméně zbytečné, abyste ji měli také ve svém voze.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zvláště proto, když ji budete potřebovat později, u cizích lidí. Během cesty by mohla rouška na ústech ztrácet svou účinnost a později, kdy ji potřebujete více, by její funkčnost nemusela být stoprocentní> v takových situacích může být výhodnější cestovat v autě bez ní a nasadit si ji až ve chvíli, kdy jdete k lékaři, do obchodu, do práce či kamkoliv jinam.

Mohlo by vás zajímat:  S dítětem do auta? Pozor a rizikové autosedačky

Myslete i na komfort během jízdy

Cestování v roušce může výrazně ovlivnit i komfort vašeho cestování. Na něj také myslete, jelikož má logicky přímou souvislost s bezpečností. Pro mnoho lidí je nošení ropušky nepříjemné v tom směru, že je tlačí na nose, za uchem, nebo si ji musí stále posouvat. Všechno toto jsou chvíle, kdy ztrácí koncentraci potřebnou k jízdě.

Dále nezapomínejme také na riziko ztíženého dýchání. Vlivem roušky je omezen jak přítok vzduchu, který vdechujeme, tak je i bráněno plnohodnotnému výdechu. I to se může podepsat na jízdním komfortu. Nehledě na to, že můžeme vdechovat i méně čerstvého vzduchu, což může způsobit horší okysličování, bolesti hlavy, nevolnosti a další problémy. Ty za volantem rozhodně nejsou žádoucí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Speciální samostatnou kategorií jsou následně lidé, kteří nosí brýle. Během používání roušky se jim mohou zamlžovat. A to za volantem taktéž není příliš žádoucí efekt. Jsou sice způsoby, jak tomu zamezit, jako je třeba drátek v části kolem nosu, který zde omezí průtok vzduchu, nebo to může být holicí pěna či produkty proti zamlžování, které se aplikují přímo na brýle. Ani toto však není stoprocentní.

Noste je s rozumem

Pokud chcete dodržovat zákony, chránit sebe i okolí, noste roušky. Zároveň ale vždy přihlédněte k tomu, aby to mělo požadovaný efekt, aby to mělo požadovaný výsledek a aby to mělo smysl. Proto noste roušky, ale s rozumem. V autě to platí dvojnásob.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora