S tankováním ještě vyčkejte. Ceny benzinu i nafty by do konce prázdnin měly pořád klesat

Pokud si hlídáte ceny pohonných hmot, jistě jste zaznamenali, že od května letošního roku ceny stále pozvolna klesají. V tomto měsíci se Natural 95 prodával v průměru za 33,70 Kč. Nafta se prodávala v průměru za 32,76 Kč. Od té doby jsou ceny postupně dolů. K dnešnímu dni se dá Natural 95 průměrně natankovat za 32,69 Kč a nafta za průměrných 31,80 Kč za litr paliva. Pokud ceny porovnáme s těmi květnovými, lze pozorovat snížení přibližně o korunu, což na jedné nádrži znamená úspory v řádech několika desítek korun.

Zlevňování má pokračovat i nadále

Pozvolný pád cen benzínu a nafty bude pokračovat i nadále. Minimálně do konce prázdnin. Alespoň toto uvádějí odborníci. Důvodem poklesu ceny je paliv je i pád ceny ropy. K tomu došlo na začátku tohoto měsíce, kdy se barel dostal na cenu 56 dolarů. Až se vývoj ustálí, dá se očekávat, že ceny benzínu i nafty budou delší dobu stagnovat na částce, která by měla být ještě o zhruba deset haléřů nižší oproti současným cenám.

Dalšímu zlevňování, nebo alespoň stagnaci cen nahrává také fakt, že poptávka po ropě je dlouhodobě nižší než se očekávalo, což se podepisuje i na pádu cen. Ten tak dokáže kompenzovat i aktuální posilování dolaru vůči koruně, což samozřejmě zdražuje dovoz do České republiky. Nutno však dodat, že mírné výkyvy kurzů se do cen na čerpacích stanicích zase až tolik nepromítnou.

Rozdíly v krajích jsou velké

Výše uvedené průměrné ceny za palivo jsou celorepublikovým průměrem. Ceny v jednotlivých krajích se mohou výrazněji lišit a tak je dobré plánovat tankování i podle toho, kam míříte. Nejdražší Natural a naftu má dlouhodobě Středočeský kraj a Praha. Zde ceny pohybují v rozmezí 32,90 – 33,40 za benzín a 32,11 – 32,36 za naftu. Naopak nejlevnější palivo má Jihočeský kraj. Zde se průměrná cena Naturalu 95 pohybuje kolem sumy 32,25 Kč za litr a průměrná cena nafty je na částce 31,27 Kč za litr.

Komentáře

O Tomáš Dunajčík

Kontakt na autora: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora