Samoobslužné ruční myčky aut se v České republice začaly objevovat už před několika lety a jejich popularita stále roste. Pomohla jim také pandemie, protože jsou zcela samostatné a nepotřebují žádný personál. Kromě řady výhod mají však jednu zásadní nevýhodu – auto si v nich musíte omývat sami. A pokud nevíte, jak na to, můžete nadělat více škody než užitku.
Pozor na tlak vody

I když se to nezdá, voda v trysce má dostatečný tlak na to, aby poškodila vaši karoserii. Abyste případnému poškození předešli, chce to trochu cviku. Důležité je držet trysku dostatečně daleko od auta, za bezpečnou vzdálenost se považuje zhruba 40 centimetrů. Na druhou stranu nemá smysl chrlit vodu na karoserii třeba z metrového odstupu, dostatečná síla vodního proudu je ke správné očistě exteriéru vozu pochopitelně důležitá.
Nejde ale jen o vzdálenost, pozornost byste měli věnovat také směru, ve kterém vodu na auto stříkáte. Pokud bude tryska směřovat kolmo ke stěně karoserie, riziko poškození roste. Vodní proud je třeba nasměrovat v takovém úhlu, aby bylo možné odplavovat nečistoty, tedy obvykle v ostrém úhlu. A pokud je to možné, směrem dolů.
Jen voda nestačí
Při mytí auta samoobslužné myčce je třeba brát v potaz skutečnost, že pouhé omytí vodou není dostatečné. Auto je třeba ošetřit také přípravky, které si na myčku můžete dovézt s sebou. Na některých provozovnách je pak můžete zakoupit i ve výdejním automatu, ale ten mívá obvykle jen omezený výběr.

Kromě saponátu na auto byste neměli zapomínat také na odmašťovač. A po důkladné očistě je dobré vůz navoskovat. Pokud se vám nechce za voskování platit u profesionálů, s trochou šikovnosti to svedete skoro stejně dobře i sami. Na voskování si však raději vyhraďte dostatek času, je lepší udělat to pořádně. Před aplikací vosku si pečlivě pročtěte návod a ujistěte se, že máte vše, co k voskování potřebujete.