Sdílení aut má být budoucností dopravy. Realita ale ukazuje, že vlastní auto těžko něco nahradí

Carsharing neboli sdílení aut. A je jedno, zda nabízíme své vlastní auto ostatním, nebo využíváme služeb firem, které mají svou flotilu rozmístěnou po městě. Podle některých se má jednat o budoucnost cestování, ale jak se ukazuje, realita je zcela opačná a vlastnictví vozu jenom těžko něco nahradí.

Dostupnost auta

Vlastní auto parkujeme před domem. Máme ho tedy vždy a stále dostupné tam, kde ho chceme mít. To u sdílených aut až tak dobře nefunguje. Aplikace sice najdou to, které je nejblíž, ale klidně to mohou být i stovky metrů od domu. Už to je určitý diskomfort, hlavně v případě většího počtu zavazadel. Není nad to, když auto stojí přede dveřmi a lze do něho hned nastoupit.

Předchozí řidiči

Ve vlastním autě se střídají maximálně lidé z rodiny. A na ty je spolehnutí. To u sdílených aut je to jinak. Ne každý předchozí řidič je čistotný a ne každý zanechá auto ve stavu, v jakém ho chceme najít. Sice je možné tento stav nahlásit, ale k čemu to je, když musíme řešit, co dále? Risknout to a jet v něm, nebo hledat nové? Ani jedno není příjemná situace a něco podobného se u vlastních aut prostě nestane.

Mohlo by vás zajímat:  Nový Opel Corsa výrazně zhubl. O kolik je lehčí?
Zdroj obrázku: Freepik

Poškození vozu

Pokud vlastní vůz poškodíme, můžeme, ale také to nemusíme řešit. Je to na nás i na tom, zda máme pojistku. U sdíleného vozu ale musíme problémy řešit vždy. A to rozhodně není nikomu příjemné, zatěžovat se nadměrnou administrativou. Navíc hrozí, že předchozí řidič nehodu nenahlásí a auto k vyzvednutí má několik šrámů. A zde platí výše uvedené – sice je lze nahlásit, ale opět je třeba dodat, že tím příjemný výlet obvykle nezačíná.

Cena

Ano, nové nebo ojeté auto něco stojí. Ale půjčovné taky. Obvykle se platí za ujeté kilometry nebo čas trávený v autě. Nebo je cena stanovena kombinací obou možností. Faktem ale je, že kdo cestuje pravidelně a na delší vzdálenosti, není pro něho tato možnost až tolik výhodná oproti svému vozu, kde řeší jenom palivo a dále klasické servisní náklady.

Zdroj: http://www.communityladders.com/thinking-about-downsizing-to-a-car-share-consider-the-pros-cons-first/