Se zablokovaným autorádiem nemusíte do servisu, kód zjistíte i online

O některých věcech prostě nepřemýšlíme, zvykli jsme si brát je jako samozřejmost. To platí třeba i pro autorádia. Představa, že se vydáváme na dlouhou mnohahodinovou cestu v naprostém tichu, je pro většinu z nás absolutně nereálná. A přece vás něco takového může potkat, pokud se vám rádio rozbije. Nebo pokud se vám zablokuje. Právě zablokované rádio je totiž jedním z typických zimních problémů, o kterých se ale moc nemluví.

Kdy se rádio zablokuje

I když by se mohlo zdát, že zablokování rádia nemá s ročními obdobími nic společného, opak je pravdou. K zablokování autorádia totiž nejčastěji dochází v případě, kdy se autu kompletně vybije baterie. Pokud je motor vypnutý, rádio se doopravdy nevypíná, je uspané ve velmi úsporném režimu, kdy sice nepotřebuje téměř žádnou elektřinu, ale minimální spotřebu přeci jen má. Díky tomu u autorádia nemusíte při každém nastartování znovu nastavovat hodiny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud tedy z preventivních důvodů vyjmete autobaterii a odnesete ji na noc do tepla, abyste měli jistotu, že ráno nastartujete, nebo když necháte auto několik dní na pospas mrazu, který baterii úplně vybije, rádio se vypne. K jeho opětovnému zapnutí je pak potřeba kód, který je obvykle nalepený někde na zadní straně manuálu. A který většina řidičů už dávno vyhodila. Bez zadání kódu ovšem rádio nespustíte.

Mohlo by vás zajímat:  Před koupí auta z druhé ruky se vyplatí důkladná prohlídka, podvozek hodně ukáže

Na internetu nebo na benzince

Se zablokovaným autorádiem ovšem do servisu nemusíte, přestože tam by si s ním poradili také. Kódy k autorádiům naleznete také na stránkách automobilek či na internetových diskusních fórech pro motoristy. Ty jsou však často v jiném jazyce než v češtině, vyhledávací dotaz byste tedy měli psát anglicky, případně jiným světovým jazykem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Může se nicméně stát, že pro váš model auta či autorádia nebude kód veřejně k dispozici, nebo se vám ho jen na cizojazyčných fórech nepodaří najít. V takovém případě mají výhodu motoristé v některých zahraničních zemích, jelikož ti mohou zajet i na benzinovou pumpu, která danou službu poskytuje. U nás bohužel něco takového zatím možné není a tak zbývá už jenom servis.