Se zablokovaným autorádiem není třeba do servisu, kód jde najít i online

Old 2416218 1920

Pokud máte starší vůz, kterému ještě nedominuje moderní multimediální systém s velkou dotykovou obrazovkou, vaším neocenitelným parťákem na dlouhých cestách je pravděpodobně staré dobré rádio. Někdy se však může stát, že se takové autorádio zablokuje a chce po vás autorizační kód, o kterém jste doposud vůbec netušili, že ho někde máte. Nepropadejte panice, taková situace lze snadno vyřešit.

Po vyjmutí baterie

Tenhle typ problémů s autorádiem je typický zejména v zimě, kdy někteří zodpovědnější řidiči preventivně vyndávají autobaterii, když se blíží opravdu tuhé mrazy a jejich vůz parkuje venku. K zablokování autorádia ale může dojít, i když je baterie na svém místě, ale vinou nízkých teplot a nedostatečné údržby se jednoduše vybije. Autorádio se pak namísto přepnutí do režimu spánku úplně vypne a po zapnutí požaduje autorizační kód. Ten jinak slouží jako ochrana před zloději.

Mohlo by vás zajímat:  Design nových vozů ovlivňují trendy, inovace i kvalita materiálu
Zdroj obrázku: pixabay.com

Na benzince

U všech autorádií obecně platí, že kód k nim je nalepený v manuálu. Ale na rozdíl od manuálu k autu samotnému, návod k autorádii většina řidičů prostě časem zahodí. Pro takové řidiče má řada výrobců autorádií, ale i některé automobilky elegantní řešení – kód k autorádiu vám může zjistit obsluha na benzinové pumpě, pokud prokážete, že dané auto skutečně patří vám. Tato možnost je dostupná na některých pumpách v zahraničí, u nás je něco podobného spíše nereálné.

Mohlo by vás zajímat:  Nejbližší moře není v Itálii ani Chorvatsku. Cesty k němu ale většina nakonec lituje
Zdroj obrázku: pixabay.com

Nebo online

U ostatních výrobců si zase můžete zjistit kód ke svému autorádiu online, ať už oficiální, nebo neoficiální cestou. Stačí hledat online a narazit na odpovídající web, který toto poskytuje.

 

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora