Sedět v autě není jen tak. I drobné chyby mohou vést k fatálním následkům

Řeklo by se, že na sezení v autě není nic složitého. Opak je ale pravdou. Nelze si jenom tak sednout a vyrazit. Několik drobných chyb totiž může znamenat, že v případě kolize hrozí obrovské nebezpečí. Jak pro špatně sedícího pasažéra, tak i pro ostatní. Na co je dobré dávat si primárně pozor a jaké věci nezanedbávat?

Opěrka hlavy

Mnoho lidí doslova ani neví, že ji za hlavou má nebo že si ji mohou polohovat. Přitom je právě opěrka hlavy může uchránit před nepříjemným zraněním. A to hlavně ve chvíli, kdy dojde k nárazu. Jak v okamžiku, kdy se tělo vrací po čelním nárazu zpět, tak ve chvíli, kdy dojde k nárazu zezadu. Hlava letí dozadu a opěrka by ji měla zastavit. Příliš vysoká nebo nízká výška, ale i velká vzdálenost od hlavy jsou věci, kterými jde pasažér naproti problémům.

Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečnostní pás

Každý samozřejmě ví, že si před jízdou musí zapnout bezpečnostní pás. I když je tento nezbytný úkon proveden, rozhodně to neznamená, že je proveden správně. I tady se může vyskytnout několik chyb, kvůli kterým hrozí riziko zranění. Základem je nastavení výšky bezpečnostního pásu, což však v mnoha vozech umožňují pouze přední sedadla. Dále by pás neměl být veden přes příliš volné oblečení, jako jsou mikiny nebo zimní bundy. Zapomínat nelze také na to, že by neměl být nikde překřížený a taktéž by neměl být moc na volno.

Poloha těla

Každý pasažér by měl v autě zaujmout takovou polohu, jako má řidič. Měl by sedět v sedačce, mít nohy na podlaze a ruce ideálně před sebou, na stehnech, či na bočních opěrkách pro ruce. Jakákoliv jiná poloha může být během kolize, pokud vyletí airbag, nebezpečná. Často jsou vidět nohy na palubní desce či pasažéři ležící na zadních sedadlech. V případě nárazu se může jednat o polohu s fatálními následky.

Zdroj: https://www.geico.com/living/driving/auto/car-safety-insurance/posture/