Sedmý žákovský vůz se jmenuje ŠKODA SLAVIA

200709 Seventh Skoda Student Car Is Called Slavia

Z modelu ŠKODA SCALA se stala SLAVIA: Jménem sedmého žákovského vozu ŠKODA si žáci Středního odborného učiliště strojírenského připomínají 125. výročí založení dnešní společnosti ŠKODA AUTO. Václav Laurin a Václav Klement tehdy společně prodávali svá první vyvinutá jízdní kola pod obchodním názvem SLAVIA. Nyní ponese toto jméno kompaktní model značky ŠKODA v karosářské variantě spider. SCALA je vůbec poprvé základem tohoto projektu ŠKODA Akademie, realizovaného každoročně už od roku 2014. Za tři týdny bude tento unikát, vyvinutý a vlastnoručně vyrobený žáky učiliště, představen veřejnosti.

V pořadí sedmý žákovský vůz ŠKODA se jmenuje ŠKODA SLAVIA. ŠKODA SCALA v emocionální karosářské verzi spider je reminiscencí počátků značky ŠKODA. V letošním roce 125. výročí založení společnosti si i žáci ŠKODA Akademie svým tradičním projektem žákovského vozu připomněli zrod české automobilky. V roce 1895 začali oba zakladatelé Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi nejprve s opravami jízdních kol. Brzy na to začali navrhovat vlastní jízdní kola, která od roku 1896 úspěšně prodávali pod značkou SLAVIA. Nový žákovský vůz tak do života vrací jednu z legend historie firmy.

Mohlo by vás zajímat:  Produkce vozů v první polovině roku klesla jen nepatrně. Vyrobilo se 747 000 aut

Historický název se skvěle hodí k myšlence studentů podniknout s moderně střiženým modelem SCALA cestu do minulosti, do časů, kdy měly automobily otevřenou karoserii. Klasický spider je divoký a nespoutaný. Ve své důsledné otevřenosti se ŠKODA nedrží běžných konvencí a symbolizuje svobodné myšlení a nonšalantní bezstarostnost mladé generace. Díky absenci střechy nabízí SLAVIA mimořádně intenzivní požitek z jízdy. Další cílené úpravy na karoserii dodávají spideru ještě sportovnější vzhled, než má emocionálně pojatá SCALA.

Tradice projektu žákovského vozu ŠKODA sahá až do roku 2014. Žáci Středního odborného učiliště ŠKODA v Mladé Boleslavi mohou od té doby každoročně naplánovat, vyvinout a vlastnoručně postavit zajímavý koncept vozu. Každý z těchto konceptů je dokladem kreativity a zapojení dorostu značky ŠKODA.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda Octavia, čtvrtá generace bestselleru, nominována na cenu Auto roku 2021

Současná ŠKODA Akademie vznikla v roce 2013, kdy spojila vzdělávání žáků a mladých zaměstnanců a také další vzdělávání zaměstnanců a odborných pracovníků. Na základě podpisu memoranda s Odbory KOVO v roce 2014 o podpoře odborného vzdělávání proběhla modernizace výukových prostor Středního odborného učiliště ŠKODA AUTO. V posledních letech investovala firma za podpory Odborů KOVO více než 300 milionů korun do projektu modernizace vzdělávání a vybavení ŠKODA Akademie.

Zdroj: TZ Škoda
Tomáš Dunajčík

O Tomáš Dunajčík

Kontakt na autora: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora