Sednout v některých situacích na motorku je hra s ohněm. Zákon tomu jenom nahrává

Jednostopá motorová vozidla, tedy motocykly, jsou běžnou součástí silnic. Někteří motorkáři jsou ohleduplní více, jiní méně. A někteří mohou být pro ostatní rovnocenným účastníkem silničního provozu, zatímco jiní mohou být naprostou pohromou. Často proto, že by v danou chvíli neměli na silnici co dělat. V jakých situacích vyrazí na motorce jenom skutečný hazardér?

Počasí

Správný motorkář by měl před svou vyjížďkou zkontrolovat počasí a vyjet opravdu až ve chvíli, kdy si je jistý, že ho nic hrozného nemůže potkat. Lehký deštík zkušenému motorkáři až tolik nezatopí, ale pořádná průtrž doprovázená větrem a krupobitím je něco, co se dá adekvátně zvládat jenom velmi těžko. I když jste zkušeným jezdcem. Pokud předpověď nemluví příliš lichotivě, je lepší zůstat doma.

Řidičské oprávnění skupiny B

Kdo vlastní řidičské oprávnění skupiny B, dovoluje mu nejenom řízení motorových vozidel. Může bez obav z postihu sednout i na motorku. Dokonce takovou, která má objem 125 ccm a výkon 11 kW, pokud má automatickou převodovku. Zatímco v případě různých malých skútrů není až tak velký problém jezdit se skupinou B, sednout bez zkušeností hned na něco výkonnějšího je obrovský hazard, který nemusí končit dobře.

Zdroj obrázku: Freepik

Nový stroj

Stejně jako u čehokoliv jiného i u motorek platí, že bychom si ji měli nejprve takzvaně osahat. Sednout na úplně nový stroj a bez rozmyslu zkoušet, co umí, je velký hazard. Neznalost chování motorky, když se zkombinuje s určitou nezkušeností, nemusí končit dobře. Vždy je základem velmi opatrná jízda s postupným posouváním limitů. Naopak to nikdy nefungovalo a fungovat nebude.

Půjčená motorka

Stejná situace, jako u nového stroje. Neznalost a nezkušenost může být problém. Zde ještě korunovaná tím, že motorka není naše, ale někoho známého. A případná nehoda vztahy rozhodně neutuží. Říká se, že ženy, motorky a auta se nepůjčují. A na tomto tvrzení je mnoho pravdy.

Zdroj: https://www.thedrive.com/motorcycles/17795/five-reasons-you-yeah-you-should-not-ride-a-motorcycle

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora