Seřízení geometrie mnozí považují za vyhazování peněz. Ve skutečnosti je umí ušetřit

Seřízení geometrie kol je něco, co většina řidičů podceňuje. Tento servisní úkon, který pochopitelně něco stojí, považuje celá řada řidičů za zcela zbytečný. Realita je ale zcela jiná a právě dobře seřízené pneumatiky mohou být spojeny s nemalou finanční úsporou. A nutno říci, že mnohdy rozhodují i naprosto zanedbatelné úhly, což si mnoho motoristů neuvědomuje.

Co způsobí špatná geometrie?

Když nemáme kola seřízená, je to velký problém z několika důvodů. Určitě je tu jízdní komfort a také přesnost řízení. S tím začíná souviset i bezpečnost jízdy, protože čím horší to je, tím nebezpečnější situace může nastat. I proto, že je velký problém udržet přímý směr bez toho, abychom pevně drželi volant.

Zdroj obrázku: Pixabay

Také je tu ale oblast opotřebení našich pneumatik. Ty by se měly v ideálním případě opotřebovávat rovnoměrně, což opět zajistí jenom správná geometrie kol. Pokud dochází k nežádoucím odchylkám, může se stát, že se pneumatika výrazně opotřebovává jenom na konkrétní straně. Dále nelze zapomínat také na špatnou hodnotu valivého odporu, což má vliv i na to, že auto potřebuje vyšší množství výkonu k dosažení a udržení určité rychlosti. A to znamená, že si logicky vezme i více paliva.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vše je jen o penězích

Proč si mnoho lidí nenechává geometrii kol pravidelně seřídit? Jednoduše proto, že to stojí peníze, které mohou podle svých slov ušetřit. Realita však bývá zcela opačná. Seřízení není až tak finančně drahým úkonem. A hlavně, neseřízená geometrie může být naopak cestou k ještě větším finančním výdajům. Právě vyšší spotřeba má vliv na to, že musíme tankovat více peněz. A nesouměrně sjeté pneumatiky jsou zase tím důvodem, že musíme celou sadu (nebo alespoň dvojici) měnit dříve než za běžných okolností. Pokud si všechny tyto výdaje sečteme, zjistíme, že onen servisní úkol není až tak nákladný, jak se zdá. Navíc budeme mít i jistotu bezpečné jízdy, což je k nezaplacení.