Šetřit palivo lze i netradičně. Úspora je znatelná, může však skončit velkým malérem

Klidná jízda, odstranění zbytečné zátěže, předvídání nebo snaha o plynulost. To jsou naprosté základy úsporné jízdy, které jistě není nutné žádnému řidiči nějak zvlášť připomínat. Jsou ale i další způsoby, jak se dá palivo šetřit. Ty však spadají do kategorie netradičních, bizarních a mnohdy i zcela nebezpečných.

Zhasínání motoru

Jízda z kopce je pro úsporu paliva jako dělaná. Stačí ponechat zařazenou rychlost, dát nohu z plynu a užívat si jízdu, která je (skoro) zdarma. Některé vozy jsou dokonce pro tento účel vybaveny funkcí takzvaného „plachtění“. Některým taková úspora přesto nestačí a chtějí docílit toho, že si jejich motor po celou dobu jízdy nevezme ani kapku. A tak vyřadí na neutrál a zhasnou motor. V tu chvíli nemají k dispozici posilovač řízení ani brzd a auto se může stát extrémně nebezpečnou zbraní.

Zdroj obrázku: Freepik

Dosažení vysoké rychlosti

U jízdy z kopce ještě zůstaneme. Mnozí ji využijí k získání maximální možné rychlosti. A to vyřazením na neutrál, kdy auto přestává takzvaně brzdit motorem. Auto kvůli své váze a sklonu kopce začíná nabírat rychlost, kterou řidič nijak nekoriguje. Překračuje limit a může být značně nebezpečný. A proč toto počínání? Jednoduše proto, aby (skoro) zdarma dojel následně co nejdál a ušetřil ještě o nějakou tu kapku paliva více. Pro ostatní účastníky silničního provozu je ale tento řidič rizikem.

Mohlo by vás zajímat:  Pevné tažné zařízení na autech mnozí podceňují. Přináší řadu praktických benefitů

Nedodržování bezpečné vzdálenosti

Vliv na spotřebu má mnoho věcí včetně rychlosti a toho, jak velký odpor vzduchu musí vůz překonávat. Pokud tedy někdo vzduch rozráží a druhý se dostane do jeho vzduchového pytle, spotřebu to může příjemně snížit. A proto mnozí riskují a nedodržují bezpečnou vzdálenost. Na pár metrů se nalepí za návěs kamionu a absolutně nevědí, co se před nimi děje. A často nejsou schopni zareagovat. Menší odpor vzduchu a také pomalá rychlost však zajistí, že počítadlo spotřeby ukazuje příjemné hodnoty.

Zdroj: https://www.autoevolution.com/news/these-gas-saving-techniques-can-put-your-life-in-danger-197616.html