Silueta Defenderu žije dál, Land Rover poskytl licenci k užívání ikonického tvaru

Značka Land Rover dala Bowleru, britskému výrobci vysoce výkonných terénních aut a soutěžních vozů, svolení vyrábět v další fázi vývoje modely s využitím klasického tvaru Defenderu. Nová dohoda otevírá Bowleru cestu k vývoji nové řady vysoce výkonných automobilů, počínaje projektem s kódovým označením CSP 575. Jde o nový silniční vůz s původním podvozkem od Bowleru s označením Bowler CSP vyrobeným z vysokopevnostní oceli, který se osvědčil v dálkových soutěžích, hliníkovou karoserií Defenderu 110 Station Wagon a motorem Land Rover V8 Supercharged s výkonem 575 koní. Tento projekt doplní pokračující vývoj zaměřený na motorsport, který je základem minulých, současných i budoucích plánů Bowleru.

První kresby plánovaného off-roadu poskytují představu o podobě modelu vycházejícího ze soutěžního vozu, který bude prvním novým Bowlerem od roku 2016. Všechny podrobnosti budou zveřejněny počátkem příštího roku, ale již teď je jasné, že závody inspirovaný off-road slibuje kombinaci vysokého výkonu a osvědčené odolnosti v klasickém tvaru Defenderu 110 Station Wagon, který pojme čtyři cestující.

Zdroj obrázku: Tiskové materiály Land Rover

Společnost Bowler vznikla v roce 1985 a je průkopníkem výroby specializovaných soutěžních terénních vozů ve Velké Británii. Firma Jaguar Land Rover, jejíž tým odborníků vyvíjí v rámci oddělení Special Vehicle Operations řadu zajímavých projektů, získala Bowler na konci roku 2019. Zákazníci Bowleru již z tohoto vztahu těží, protože inženýři oddělení Land Rover SV pomáhají vyvíjet vozy Bowleru a využívají své technické znalosti k testování jeho produktů v prvotřídních zařízeních oddělení Special Vehicle Operations.

Rozhodnutí Land Roveru udělit Bowleru licenční smlouvu na výrobu vozů s klasickým tvarem Defenderu je přirozeným krokem ve vývoji a nový projekt představuje jedinečný počin. Jde o spojení technologií, komponentů a technické dokonalosti, které jsou základem vozů oddělení Land Rover SV, s odbornými znalostmi a zkušenostmi Bowleru v oblasti motorsportu.

 „S potěšením oznamujeme první velký projekt od naší akvizice Bowleru. Model CSP 575 bude kombinovat výkon motoru V8 Supercharged a praktičnost čtyřmístného vozu s platformou CSP, která se Bowleru osvědčila v dálkových soutěžích. Tento vysoce výkonný silniční model bude součástí značky společně s vyvíjející se řadou modelů Bowleru pro dálkové soutěže, jimž se i nadále daří získávat úspěchy v nejnáročnějších světových podnicích v oblasti motorsportu,“ řekl Michael van der Sande, Managing Director, Jaguar Land Rover Special Vehicle Operations.

Mohlo by vás zajímat:  Čeští řidiči stále chybují v několika situacích, které komplikují plynulost provozu
Zdroj obrázku: Tiskové materiály Land Rover

 Nový model budou v omezeném počtu kusů vyrábět v sídle Bowleru v Derbyshiru ve Velké Británii stejní talentovaní inženýři a technici, kteří pracují na jeho závodních off-roadech.   Přestože model jistě vzbudí pozornost zájemců po celém světě, určen bude především pro zákazníky ve Velké Británii a na vybraných evropských a zámořských trzích. Jeho orientační cena ve Velké Británii je přibližně 200 000 liber.

„Jméno Bowler je synonymem pro inovace již 35 let. Licenční smlouva na výrobu vozů s klasickým tvarem Defenderu nám dává jedinečnou příležitost. Jsme nadšení, že můžeme zkombinovat naše zkušenosti z motorsportu s odbornými znalostmi oddělení Special Vehicle Operations, abychom vytvořili vzrušující, závodními vozy inspirovaný model Defender 110 Station Wagon určený na silnice,“ dodal Calum McKechnie, General Manager, Bowler Motors.

Zdroj: Land Rover

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora