Sjednáváme havarijní pojištění: Jaké události může pokrýt?

Kdo si kupuje auto, ten si automaticky vyřizuje povinné ručení – bez něj by vám přepis na dopravním úřadě ani nemohli vyřídit. Nicméně tento typ pojištění kryje pouze škody, které způsobíte ostatním, avšak na poškození vašeho vozu se bohužel nevztahuje.

Jak už nejspíš víte nebo alespoň tušíte, pro tento účel slouží takzvané havarijní pojištění. Funguje jako jistota v případě, že vaše auto utrpí škodu – ať už vaší nebo cizí vinou. 

Vandalismus, dopravní nehody i nepříznivé počasí

Na co se bude havarijní pojištění vztahovat, se odvíjí od toho, jaké balíčky si zvolíte. Řidiči si nejčastěji volí základní balíček, který se vztahuje především na dopravní nehody – sem spadají jak kolize přímo na vozovce, tak i odřeniny způsobené na parkovištích nebo na jiných místech mimo pozemní komunikace. 

Do havarijního pojištění se vyplatí zahrnout i vandalismus či odcizení vozu, zejména pokud auto běžně necháváte na městských veřejných parkovištích.

Kromě toho si do smlouvy můžete přidat krytí poškození způsobených přírodními živly. Pád stromu, bouřka či kroupy dokážou napáchat pořádné škody – o tom jsme se v posledních měsících všichni přesvědčili – díky pojištění však nebudete na placení oprav sami.

Mohlo by vás zajímat:  TÜV prošel bazary. Čemu je vhodné se vyhnout?

Zvláštní balíček se vztahuje na škody způsobené srážkou s divokou zvěří. Pokud běžně jezdíte po silnicích, kde se zvěř pohybuje, rozhodně se vyplatí tuto možnost zvážit také. Rovnou k ní můžete přidat i pojištění čelního skla, abyste měli vše kompletně pokryté.

Nemusíte se bát, že by prvotní smlouva byla konečná – služby můžete i po nějaké době přidávat či odebírat podle vlastního uvážení.

Cenu ovlivňuje věk, stav auta i výše spoluúčasti

Od toho, kolik balíčků bude vaše havarijní pojištění zahrnovat, se odvíjí i jeho cena. Podobně jako u povinného ručení ji ovlivňuje i výkon, stáří a stav vozidla, váš věk a řidičská historie – tedy stav bonusů a malusů.

Stejně tak je důležité i to, jak velkou zvolíte spoluúčast neboli váš vlastní podíl na úhradě škod. Čím menší část bude na pojišťovně, tím menší bude také cena havarijního pojištění. 

Na cenu havarijního pojištění může mít velký vliv i konkrétní výběr pojišťovny. Proto doporučujeme před podpisem jakékoliv smlouvy porovnat nabídky prostřednictvím portálu kalkulačka pojištění.com. Jedině tak se vám podaří najít produkt, který vám z hlediska pokrytí i ceny bude maximálně vyhovovat.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora