Sjet kopec je pro mnoho řidičů nadlidský úkol. Mnohé chyby jim cestu zbytečně komplikují

Slope Warning Road Sign Road Safety

Pokud se svým vozem zamíříme do hornatých oblastí, čekají nás nejenom prudké výjezdy, ale i prudké nebo naopak dlouhé táhlé sjezdy. I když se jízda z kopce jeví jako něco běžného, co by měl zvládnout každý, opak je pravdou. Sjet správně kopec je pro mnohé nadlidský úkol. Jak správně postupovat a jakých chyb se vyvarovat?

Se zařazenou rychlostí

Mnoho řidičů při jízdě z kopce vyřazuje na neutrál. Tento úkon však není doporučován. Při neutrálu se auto výrazněji rozjede a o to náročnější je jeho zpomalení nebo zastavení. Správné je ponechat zařazený rychlostní stupeň a ten volit podle hodnoty otáček. Díky tomu bude docházet k takzvanému brzdění motorem, což zamezí výraznému zrychlení. V případě elektrických vozidel je namístě využít intenzivní stupeň rekuperace, který bude auto zpomalovat a zároveň nabíjet.

Mohlo by vás zajímat:  Čeká vás STK? Než se objednáte, zkontrolujte svůj vůz sami. Na co hledět?
Zdroj obrázku: Freepik

S uvolněným brzdovým pedálem

Brzdit z kopce je pochopitelně nutnost, ale ne tak, že máme po celou dobu nohu na brzdovém pedálu. Tento postup vede k nadměrnému zahřívání brzd, což jim může výrazně uškodit. Vhodné je brzdit spíše krátkodobě, intenzivněji a poté brzdový pedál uvolnit. Tím se kotouče dostatečně ochladí a budou lépe připraveny k dalšímu brzdnému manévru. Takto by se mělo postupovat po celou dobu jízdy s kopce, s důrazem na to, aby se auto příliš nerozjelo.

Mohlo by vás zajímat:  Zbytečné šlapání na spojku autu jenom škodí. Při stání ani dojezdu není nutná

Na doporučenou rychlost

U mnoha kopců najdeme značku, která upravuje maximální povolenou rychlost. Ta nižší je buď přímo nařízena, nebo je uvedena ve formě doporučené rychlosti. V obou případech je namístě respektovat dopravní značení a nenechávat automobil zbytečně více rozjíždět. Zastavit rychle jedoucí auto je problém i na rovině, natož při jízdě z kopce, kdy se brzdná dráha pochopitelně prodlužuje. Jedině optimální rychlost je cestou k bezpečnému zastavení. A to hlavně v případě neočekávané situace, která před námi nastane.

Zdroj: https://www.gunterchryslerdodgejeepramofmartinsville.com/what-to-do-when-driving-down-hills/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora