Skladovat pneumatiky v domácích podmínkách nemusí být dobrý nápad. Tahle místa jsou nejhorší

Pneumatiky na autě je třeba nejenom správně nafukovat, kontrolovat jejich stav a hlídat hloubku dezénu. Při přezouvání na zimní nebo letní je třeba neaktuální sadu pneu také správně skladovat. Ty na ráfcích svisle na sobě, ty bez ráfků vedle sebe. Důležité však je i místo, kam pneumatiky uložíme. V domácích podmínkách málokdy najdeme to správné.

Teplota

Pneumatiky je ideální skladovat v chladu. Optimální teplota je ta, která se drží pod patnácti stupni Celsia. Zároveň ale pozor i na opačné extrémy, jako je skladování v teplotách pod bodem mrazu. Místa, jako různé venkovní zahradní domky, kotelny, temperované garáže nebo interiérové technické místnosti, zkrátka nejsou vůbec dobrým místem právě kvůli teplotě.

Světlo

Nejenom teplota, i světlo má na životnost skladovaných pneumatik vliv. Kromě toho, že sluneční paprsky mohou teplotu v daném prostoru ohřívat, mohou dopadat i na skladované pneumatiky. A je to právě UV záření, které jim pochopitelně škodí. Výsledkem je, že pneumatiky rychleji tvrdnou. Mohou se však také objevit i nežádoucí prasklinky, které ohrozí samotnou bezpečnost jízdy.

Mohlo by vás zajímat:  Jaký vliv na řízení má vysoká teplota v autě? Je to podobné, jako řídit opilý!
Zdroj obrázku: Freepik

Vlhkost

Na kvalitu skladování pneumatik má vliv také vlhkost prostředí, kde jsou uloženy. Čím je větší, tím více to může pneumatikám uškodit. Problémem tak mohou být třeba nevětrané sklepní prostory nebo garáže, kam každý den přijedeme s mokrým nebo zasněženým autem. Špatný nápad je samozřejmě skladovat pneumatiky také třeba na balkoně nebo na terase či pergole.

Tlak

Kdo uloží pneumatiky sám, obvykle je zarovná harampádím tak, že se k nim dostane jenom těžko. I to je velká chyba. Pneumatiky je nutné pravidelně dofukovat, aby si udržely svůj správný tlak. Jedině tak zamezíte možným nežádoucím deformacím. Ani to samozřejmě mnoho řidičů, kteří skladují pneumatiky u sebe, nezajistí. A to může být problém, pokud vzduch z pneu nadměrně uniká, třeba kvůli poškození.

Zdroj: https://www.lifestorage.com/blog/storage/how-to-store-tires/