Škoda Auto slaví úspěšný loňský rok. Jakých čísel dokázala dosáhnout?

Škodovka láme rekordy, loňský rok byl pro automobilku nejlepším v historii. Celosvětově firma loni dodala skoro jeden a čtvrt milionů aut. Na podzim trh celkově klesal z důvodu zavedení WLTP (přísnější emisní limity a nový způsob měření emisí), u některých značek došlo k výraznému propadu, Škodovka si i s takovou výzvou hravě poradila.

Celosvětové statistiky

V západní Evropě poskočily prodeje o 1,8 %, k zákazníkům se tedy dostalo 486 400 vozů. Ve střední Evropě byl nárůst 2,8 %, dodávka 212 900 vozů. Východní Evropa (bez Ruska) se může chlubit nárůstem o 11% a dodávkou 46 100 vozů.
V Rusku došlo ke zvýšení dodávek o 30,7 %, v Indii o 0,8%.

Došlo i k poklesům, Rapid vystřídá Scala

U několika modelů došlo k poklesu v prodeji, jedná se zejména o model Rapid, který tento rok bude nahrazen modelem Scala. Pokles dodávek byl znát také u Octavie, Fabie a Superbu. Naopak prodej modelu Kodiaq vzrostly skoro o 50%.
Celkově prodeje vzrostly o 4,4 % oproti loňsku, celkem bylo dodáno 1 253 700 vozů, už po páté za sebou automobilka dodala více než milion vozů.  Na českém trhu došlo k mírnému poklesu, konkrétně o 1,5 % na 93 600 vozů. V Číně, na největším trhu firmy zase došlo k růstu o téměř 5%.

Podle dostupných informací by letos Škoda Auto měla zahájit plánovanou výrobu svého prvního plug-in-hybridu a prvního automobilu poháněného čistě elektricky.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora