Škoda Octavia III přistižena s minimálním maskováním!

Škoda Octavia se představí příští měsíc už v třetí generaci, ale pojďme si připomenout, jak to vše začalo. Vůbec poprvé se označení Octavia objevilo v roce 1996, kdy se odhalila první generace vozu ze segmentu nižší střední třídy. Následovala i samozřejmá modernizace (rok 2001), a poté dorazila druhá generace a to v roce 2004 na ženevský autosalon (v prodejích od 2005). „Dvojková“ Octavia prošla faceliftem v roce 2009 a prodává se dosud. Většina českých nadšenců tuzemské značky netrpělivě čeká na premiéru nové generace, prozatím byl testovací prototyp opět přistižen na silnicích, ovšem s minimálním maskováním.

Nová Octavia má nabídnout evoluční design, který bude samozřejmě vycházet z nedávno odhaleného modelu Rapid. Nová generace má zapůsobit především zcela novou přední maskou, svažující se střešní linií a bočním profilem, kde linka spojuje přední a zadní světla. Psali jsme to už dříve, ale opakování je matka moudrosti. Octavia III bude postavena na platformě MQB (tu samou má také Seat Leon, VW Golf VII nebo Audi A3). Díky ní bude váha nového modelu nižší než u dosavadního a to i přesto, že příští Octavia na délku naroste o skoro 250 mm.

Motorová škála bude převzata od Volkswagenu Golf VII, takže pod kapotou se objeví například:

– benzínová 1.2 TSI – výkon 105 koní

– benzínová 1.4 TSI – výkon 140 koní

– dieselová 1.6 TDI – výkon 105 koní

– dieselový 2.0 TDI – výkon 150 koní

Samozřejmě nebude chybět ani ostrá verze RS. Premiéra je naplánována na příští měsíc, jak už jsem podotkl v úvodu. Veřejné představení se odehraje až na ženevském autosalonubřeznu roku 2013.

Fotogalerie: worldcarfans.com