Škoda Scala má ambice nahradit Rapid i konkurovat Volkswagenu Golf

Pokud byste rádi stoupali výše spolu s Vašimi cíli, nesmí Vám chybět kvalitní auto, které Vaši snahu podpoří. Přesně taková je nová Škoda Scala, která zaujme hned na první pohled designem s ohromnou a emotivní silou. Jde o zcela nový vůz v oblasti kompaktnosti. Navíc díky svým technologiím, designu a bezpečnosti posouvá měřítka své třídy. A podle čeho určitě Scalu poznáte? Na pátých dveřích má sebevědomě umístěný nápis Škoda, čímž nahrazuje klasické logo.

Základní charakteristika vozidla

Už jste určitě slyšeli o novince, která od automobilky Škoda Auto přišla na svět už v loňském roce.  Oficiálně byla představena 6.prosince 2018 v izraelském Tel Avivu.  Jde o kompaktní model české automobilky, který svou nabídkou nahrazuje modely Rapid a Rapid Spaceback. Je postaven na modulární platformě MQB A0 s motory, které jsou uložené napříč, a pohonem předních kol. Základní verzi tvoří tříválcový motor 1.0 TSI s výkonem 70 kW, a ve vrcholné verzi se můžeme setkat se čtyřválcovým motorem 1.5 TSI o výkonu 110 kW.

Dynamický a univerzální design

Z hlediska exteriéru nabízí Škoda Scala vysoce dynamický design s univerzálními prvky a spoustou místa. Řešení exteriéru je založeno na sportovní studii Vision RS, která je charakteristická:

  • skulpturálními tvary
  • dynamickými tvary
  • souhrou světla a stínů

Poznáte ji podle nadstandartních Bi-LED světlometů, které dokonale osvětlují prostor před vozidlem bez závislosti na okolních podmínkách. Nejčastěji ji spatříte s hliníkovými koly o velikosti 18palců. Co se týče zadní části, tak ta je vyzdobena TOP LED světly, kde je hlavním tahounem dynamický směrový ukazatel. Nejvíc však zaujme již zmiňovaný nápis Škoda, který nahradil klasické logo.

Pokud bychom zabrouzdali do designu interiéru vozidla, rozhodně by nám neunikl velký samostatný displej na přístrojové desce. Jednou z možností výbavy interiéru jsou mikrovlákny Suedia čalouněná sedadla, která přinášejí opravdový luxus. A díky velkému rozvoru vozidla mají cestující vzadu opravdu mnoho prostoru.

Mohlo by vás zajímat:  Žádná Octavia. U žen je poslední roky nejpopulárnějším vozem Škoda Fabia

Praktické a bezpečné vozidlo

Z praktického hlediska jde o vůz, který přináší opět velkou řadu výhod. V oblasti bezpečnosti byl vývoj inspirován bezpečností vozů vyšší třídy, díky čemuž je vozidlo vybaveno:

  • množstvím moderních asistenčních systémů
  • 9 airbagy
  • systémem tísňového volání

V případě bezpečnosti je vozidlo jakousi sázkou na jistotu. Z moderních technologií zde objevíme nejnovější hnací jednotky a pokročilé asistenční systémy, které bychom našli u vozů vyšších tříd.

Velkou výhodou je samozřejmě schopnost tzv. konektivity. Vozidlo obsahuje technologie, díky kterým si usnadníte život. Patří mezi ně zabudovaná Sim karta a možnost bezdrátového spojení pomocí SmartLink mezi Vašim chytrým telefonem a vozem.

Dvě výbavové verze

Zabrouzdáme-li do oblasti výbavy, je důležité zmínit, že vozidlo obsahuje dvě výbavové verze: Ambition a Style. Obě verze přinášejí velkou řadu prvků, které užitek vozidla maximalizují. Stejně tak, je ovšem důležité zmínit, že vozidlo lze pořídit jak v benzinové verzi, tak i ve verzi dieselové. Pojďme se ale zaměřit na prvky, které jsou součástí výbavy jednotlivých verzí.

Výbava Ambition verze

V případě verze Ambition najdeme v základní výbavě prvky jako například: LED přední světlomety a zadní světla, 6 airbagů včetně bočních a hlavových, asistent rozjezdu do kopce, asistent hlídání jízdního pruhu, eCall, Front Assist a další. V interiéru můžeme navíc objevit řadu užitečných doplňků jako například: schránka Jumbobox, manuální klimatizace, chromované vnitřní kliky dveří, bederní opěrka na předních sedadlech a jiné.

Výbava Style verze

Pokud bychom se zaměřili na verzi dražší verzi Style, tak v základní výbavě objevíme prvky jako: zadní parkovací senzory, světelný a dešťový asistent, TOP leda zadní světla s animovaným ukazatelem směru jízdy, zatemňující zadní okna Sunset. V interiéru objevím doplňky jako: multifunkční volant pro rádio a telefon, automatická dvou zónová klimatizace Climatronic, vyhřívaná přední sedadla a trysky ostřikovačů a mnoho dalších.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda představila modernizovaný Superb s paketem Outdoor

Rozdílné motory, rozdílné ceny

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu, co bude asi každého zájemce a potencionálního zákazníka zajímat, k ceně. Vzhledem k tomu, že obě verze mají různé druhy motorů, je cenová nabídka širší. Pojďme se srovnat ceny u některých verzí motorů:

  • za 1.0 TSI (70 kW) dáte 369 900 Kč a za 1.0 TSI (85 kW) dáte 394 900 Kč (Ambition); 449 900 Kč (Style)
  • za 1.0 TSI (85 kW) dáte 434 900 Kč (Ambition), 489 900 Kč (Style)
  • za 1.5 TSI (110 kW) dáte 429 900 Kč (Ambition), 484 900 Kč (Style)
  • za 1.6 TDI (85 kW) dáte 434 900 Kč (Ambition), 489 900 Kč (Style)
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora