Škrábnuté auto na parkovišti je běžná věc, ne každý se ale zachová správně

Parkoviště ve městech, ale i u obchodních center jsou místa, kde o drobné kolize není nouze. Nejčastěji dochází k tomu, že je poškozen některý ze zaparkovaných vozů. Často neopatrným parkovacím manévrem, kdy dojde k poškrábání stojícího auta. Jak se v takovém případě zachovat? Mnoho lidí dělá nevědomky spoustu chyb.

Lístek za sklo nestačí

Řada lidí je odpovědných, a když způsobí škodu někomu jinému, chce to řešit. Dát za stěrač lístek s kontaktem se jeví jako ideální řešení, ale policie na něj má názor zcela jiný. Sice předáte poškozenému kontakt, ale z hlediska zákonů se váš postup může brát jako ujetí od nehody, i když je jasně patrná snaha škodu řešit. Chtě nechtě je tedy třeba majitele poškozeného vozu sehnat.

Formulář jako ideální řešení

Když se sejde viník i poškozený, není nutné volat policii, pokud je škoda banální. V takovém případě pomůže známá věc, kterou je formulář o dopravní nehodě. Ten, když je řádně sepsaný, plně postačí jako nejdůležitější doklad pro pojišťovnu, která následně vyplácí peníze poškozenému.

Mohlo by vás zajímat:  Bezúdržbový řetěz M Endurance od BMW Motorrad. A mazání je minulostí
Zdroj obrázku: Freepik

Policie pomůže

Je pravdou, že ochota policie jezdit na parkoviště řešit drobné karamboly není moc velká. Přesto je vhodné zavolat ji. Měla by se snažit o nalezení viníka. K tomu pomohou třeba místní kamerové záznamy. Podle registrační značky už nebude dopátrání viníka nic složitého. A proč to udělat? Primárně z důvodu, aby se škoda zaplatila z jeho povinného ručení.

Vše evidujte

Mnoho lidí má kromě klasického zákonného povinného ručení také havarijní pojistku. Právě z té mohou být škody následně uhrazeny. Aby bylo vše nahlášeno jako pojistná událost, musí být také vše náležitě zaevidováno. Je proto namístě před každým odjezdem z parkoviště své auto zkontrolovat. A případné problémy ihned nafotit a zapsat si, kde a kdy k nim mohlo dojít. I toto jsou jedny z nezbytných podkladů pro pojišťovnu.

Zdroj: https://thenewswheel.com/what-should-i-do-if-i-accidentally-hit-or-scratch-a-car-in-a-parking-lot/