Slavnostní odjezd staré dakarské liazky

Právě dnes, 27. prosince, se dakarský speciál LIAZ 100.55 D opět vypravil do senegalského Dakaru. Slavnostní start proběhl přesně ve 12:00 na Náměstí Jana Palacha v Praze, odkud se vůz s posádkou Jiří Moskal, Tomáš PourVít Ježek vydal do Paříže. Tam se připojí k závodu Africa Eco Race, po jehož trase by měl 11. ledna dorazit do senegalského hlavního města. Asistenci mu během závodu budou dělat vozy Škoda Yeti od ÚAMK s posádkou Oldřich VaníčekOto KuhnToyota HiLux z týmu KM Racing s posádkou Petr Kotek, Kristian HrušovskýLadislav Drahoš. V sedle motocyklu pak v Africe pojede novinář Jaroslav Šíma.

Na slavnostní odjezd této expedice se přišlo podívat velké množství lidí. Všichni měli možnost vyfotit se s členy posádky, získat jejich autogram a popřát jim mnoho štěstí a prohlédnout si všechny tři vozy, které se této expedice zúčastní. Mnoho návštěvníku také využilo možnosti vyzkoušet si pocit z kabiny dakarského speciálu. Po představení týmu proběhl slavnostní křest vozu a pak už se vůz s rozsvícenými světlomety a za mohutného troubení prodral špalírem mávajících fanoušků a vyrazil na dálnici směr Rozvadov. I na té ale budil pozornost řady fonoušků, což mi dělalo velkou radost. Je dobře že se na tyhle staré, ale slavné stroje nezapomíná.

Připomínáme, že vozy LIAZ 100.55 D startovaly na Dakaru v letech 1985 a 1986. Tento konkrétní kuz má je z roku 1985, tedy z vůbec prvního startu československých kamionů na této slavné dálkové soutěži. Má startovní číslo 627 a přesně před třiceti lety jeho posádku tvořili Jiří Moskal, Jaroslav JoklíkRadek Fencl. Ačkoliv se jednalo o vůbec první účast československého kamionu, vůz dojel do cíle na pěkné třinácté pozici. Jednalo se o druhý vůz týmu, ten první nesl číslo 626 a jeho posádku tvořili Francouz Alain Galland, Josef BrzobohatýZdeněk Kovář. Galland v průběhu soutěže vzdal, ale zbytek české posádky do cíle dorazil. Bohužel ale vůz 626 nemohl být klasifikován. Vůz 627 se tak po třiceti letech vydal opět úspěšně dobýt Dakar a současně má jeho start uctít i památku všech českých účastníků tohoto náročného maratonu, z nichž někteří již dnes nejsou mezi námi. Držme jim palce a doufejme, že se za měsíc s nimi opět shledáme po úspěšném splnění jejich cíle.