Smart odchází z dalších trhů. Jaké to jsou tentokrát?

Automobil Smart je malý automobil, který má pouze dvě místa k sezení. Jedná se o ideální vozítko do města – krásně s ním zaparkujete, úložný prostor vám vystačí pro běžné nákupy a má nízkou spotřebu. To se ale na americkém a kanadském trhu neosvědčilo, a tak musí automobilka Daimler, která Smart vyrábí, stáhnout tento minivůz z trhu USA a Kanady.

Proč se Smartu nedaří?

Na americkém a kanadském trhu byl poměrně levný benzin. To vedlo k tomu, že zákazníci nakupovali silnější a větší auta (typicky se jednalo o SUV). Malé automobily, jako je právě Smart, v prodeji stagnovali. Například v březnu se prodalo pouze 90 Smartů, což je o 18 procent méně než v březnu předchozího roku.

Elektrické Smarty

Smarty jsou na trhu dostupné v elektrické variantě. U elektromobilů je důležitým údajem dojezdová vzdálenost. Zatímco elektromobil Smart ujede asi 100 kilometrů, středně velký vůz jako je například Model 3 od Tesly, ujede 425 kilometrů. To znamená, že větší vůz, pro více osob a větší náklad, má více než čtyřikrát delší dojezdovou vzdálenost.

Konec Smartu v USA i Kanadě

Benzinový Smart se přestal na těchto trzích prodávat už v roce 2017. Důvodem ukončení prodeje je:

  • nízká poptávka po automobilech Smart,
  • vysoké náklady na homologaci automobilů Smart.
Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Světové auto roku 2018 má svého vítěze

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora