Smart odhalil ForTwo s otevřenou karosérií

Kabrioletů, odvozených od těch nejmenších městských přibližovadel, je na trhu doslova jako šafránu. Asi největší tradici má v tomto oboru Smart, který s produkcí otevřeného modelu na bázi nejdříve modelu City Coupé a později ForTwo začal již před patnácti lety. Když se tedy loni ukázala třetí generace dvoumístného hatchbacku, bylo jasné, že na „otevřené nebe nad hlavou“ opět dojde. A došlo…

Očekávat nějaké velké úpravy výchozího hatchbacku by nicméně bylo více než bláhové. 2,69 metru dlouhý kabriolet je ve všech ohledech, s výjimkou střechy pochopitelně, stejný jako hatchback. Místo plechu je zde elektricky ovládané (pomocí tlačítka uvnitř nebo na klíčku) plátno v modré, černé nebo červené barvě. Podobně jako například u Fiatu 500C se dá střecha skládat několik způsoby. Může být využívána jako velké střešní okno, popřípadě během 12 sekund, i v plné rychlosti, sjet až dozadu, pořád však budou přítomny dva oblouky, spojující přední okno a bezpečnostní rám Tridion. Ty musí člověk manuálně složit do nevelkého zavazadlového prostoru. Jako „čistý kabriolet“ ForTwo nabízí 1,8 m2 otevřené plochy. Samotná střecha o tloušťce 20 mm je složena ze tří vrstev – vnější část je vyrobena z polyakrylové tkaniny, vnitřní část z mixu bavlny a polyesteru a mezi nimi je vrstva gumy. Zadní skleněné okno je vyhřívané.

Mohlo by vás zajímat:  První Scala sjela z výrobní linky

Podobně jako u standardního hatchbacku vzrostla tuhost karosérie o asi 15 procent, především díky vyššímu podílu vysokopevnostní a ultravysokopevnostní oceli. Na exponovaných místech byla karosérie otevřeného provedení také dále vyztužena, aby se ani při jízdě s otevřenou střechou nekroutila. Pod kapotou najdeme atmosférický litrový tříválec o výkonu 71 koní s točivým momentem 91 Nm nebo turbem dopovaný tříválec o objemu 0.9 litru s výkonem 90 koní a točivým momentem 135 Nm. Motor je samozřejmě uložen vzadu a poháněna jsou zadní kola přes pětistupňový manuál nebo šestistupňový dvouspojkový automat.

Mohlo by vás zajímat:  BMW představuje facelift řady 3

Zdroj: Smart