Snaha snížit ve městech automobilový provoz stále naráží na několik zásadních překážek

Velká města často mluví o tom, že chtějí omezit počty aut ve svých ulicích. A lidé jezdící danými auty mluví o tom, že nemají problém s tím, auto ve městě nevyužít. Jak je ale možné, že počet automobilů dlouhodobě neklesá a stále se tvoří kilometrové zácpy? Odpověď je jednoduchá. O snížení počtu aut v metropolích se stále jenom mluví. Na činy bohužel nedochází. Jaké jsou hlavní problémy?

Nedostatek parkovišť

Základem pro snížení počtu aut v metropolích jsou parkoviště P+R. Jsou na okrajích měst, kde cestující zanechá své auto a dále pokračuje MHD. Zní to jako ideální věc, ale realita je trochu jinde. Hlavním problémem je nedostatek daných parkovišť, a tedy i málo volných míst. Dále nejsou daná parkoviště umístěna vždy v bezproblémovém dosahu MHD.

Nebezpečí na silnicích

Řada lidí by zvládla město také projet například na kole nebo na koloběžce. K tomu ale v řadě měst nejsou vytvořeny adekvátní podmínky. Řeč je především o cyklostezkách a pruzích pro tyto čisté dopravní prostředky. Cyklista tak musí riskovat své zdraví na frekventovaných silnicích mezi ostatními auty nebo se proplétat mezi pěšími na chodníku. A to není bezpečné ani pro jednu stranu.

Zdroj obrázku: Freepik

Nedostatek alternativ

Mnoho lidí přijíždí do metropole autem z důvodu, že nemají jinou alternativu. Parkoviště nejsou v dosahu a MHD svými linkami a frekvencemi nemusí vyhovovat. Možností mohou být třeba sdílená vozidla nebo dostatek jízdních kol k zapůjčení. Když už něco takového existuje, je problém s dostupností nebo i cenou. Lépe se tak vyplatí raději pokračovat vlastním vozem.

Celkový diskomfort

Nutno dodat, že cestování po velkých městech vlastním autem je spojeno také s určitým komfortem. Hlavně z důvodu, že nás nijak neohrožují rozmary počasí, stejně jako není žádným problémem ani to, když potřebujeme převážet větší věci, u kterých není úplně příjemné tahat je MHD nebo snad na kole.

Zdroj: https://www.fastcompany.com/90321627/these-8-cities-are-taking-bold-steps-to-get-rid-of-cars