Snížit spotřebu lze pravidelnou údržbou vozu a optimálním stylem jízdy

Steering Wheel Illuminated By Ray Sun

Přestože se ceny paliv konečně dostávají na přijatelné hodnoty, někteří se rozhodli pro způsob šetření, který je pro ostatní velmi frustrující. Existuje mnoho technik, jak snížit spotřebu paliva a šetřit náklady na dopravu, ale některé z nich mohou pro ostatní účastníky silničního provozu představovat zdroj frustrace. Jaké jsou tyto techniky a jak se dají využít tak, aby neohrožovaly bezpečnost na silnici?

Zbytečně pomalá jízda

Pomalá jízda se ukazuje jako efektivní způsob úspory paliva. Vliv na spotřebu má jednak rychlost a otáčky, ale také odpor vzduchu. Při nižší rychlosti se odpor vzduchu snižuje a otáčky motoru zůstávají na přijatelnějších hodnotách, což pomáhá šetřit palivo. Mnoho řidičů se tedy rozhodne jet pod maximálním rychlostním limitem, a to i na běžných silnicích. Nicméně tato pomalá jízda může způsobovat problémy ostatním řidičům, kteří jsou nuceni brzdit a prudce zrychlovat. Proto je důležité najít kompromis mezi úsporou paliva a ohleduplností k ostatním účastníkům silničního provozu.

Mohlo by vás zajímat:  Epidemie snížila počet nehod, o prázdninách více bourali motorkáři
Zdroj obrázku: Freepik

Omezení používání brzd

Pokud chce řidič ušetřit palivo, může využít také techniku zvanou plachtění. Tento postup spočívá v tom, že když se blíží omezení rychlosti nebo obec, řidiči stačí pouze zvednout nohu z plynu a nechat vozidlo postupně zpomalovat. Tato úsporná technika může mít významný vliv na snížení spotřeby paliva, avšak negativně ovlivňuje plynulost provozu. Řidič, který používá plachtění, nejedná optimálně a často brzdí provoz, což se projevuje například u křižovatek či železničních přejezdů.

Jak šetřit správně?

Jednou z možností je pravidelná údržba vozu. Správně vyvážená kola, správně napumpované pneumatiky a pravidelné servisování mohou pomoci snížit spotřebu paliva a zároveň udržet správnou rychlost. Další možností je plánování trasy a volba optimálního stylu jízdy. Zvolení trasy bez zbytečného zastavování a volba správného rychlostního stupně mohou také pomoci snížit spotřebu paliva a nezpomalovat provoz.

Zdroj: https://www.crsautomotive.com/13-fuel-efficient-driving-techniques/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora