Špatné nebo žádné používání směrovek je realita českých silnic, které se tak stávají nebezpečné

Auto 1819166 1280

Dát blinkr, nebo lépe řečeno znamení o změně směru jízdy, bychom měli v mnoha případech, kdy to vyžadují pravidla a také okolnosti na silnicích. Kolorit českých silnic je však takový, že mnoho řidičů blinkry vůbec nepoužívá, anebo je používá naopak ve chvíli, kdy je to nejenom kontraproduktivní, ale také nebezpečné. Podívejme se na několik příkladů.

Proč blikat?

Mnoho řidičů stále nechápe, že dávání blinkrů je nutné proto, aby informovali ostatní o tom, co budou dělat a co mají v plánu. Blinkry si nepouštíme pro sebe, ale pro ostatní. I když jejich použití vyžadují pravidla silničního provozu, musíme mluvit i o určité slušnosti a toleranci, která se poslední dobou vytrácí. A kdy dochází k nejčastějším problémům?

Mohlo by vás zajímat:  Při silném větru je zásadní upravit styl jízdy a myslet především na bezpečnost
Zdroj obrázku: Pixabay

Kruhové objezdy

Na kruhovém objezdu se blinkr použije jen ve chvíli, kdy z něho vyjíždíme. Kdo ho nepoužije a vyjede, zbytečně zdržuje řidiče najíždějícího, což není úplně fér. Horší situace nastane ve chvíli, kdy je blinkr použitý při nájezdu. Pokud levý, není to až takový problém jako směrovka pravá. To může jiný pochopit jako znamení o výjezdu a ke karambolu není daleko.

Zastavování a rozjíždění

Pokud se chystáme zajet ke krajnici a zde zpomalit a zastavit, měli bychom dát znamení o změně směru jízdy. Stejně tak bychom ho měli dát, pokud se chystáme z kraje silnice vrátit do pruhu. Bohužel se to příliš často neděje, a tak nejsou na silnicích žádnou výjimkou situace, kdy někteří jedinci začnou z ničeho nic brzdit nebo najednou hodí myšku do jedoucího pruhu.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí řidiči se na železničních přejezdech chovají chybně, a tím ohrožují sebe i ostatní
Zdroj obrázku: Pixabay

Jízdní pruhy

Pokud měníme jízdní pruh, měli bychom nejenom zkontrolovat, že je volný, ale měli bychom také dát znamení o změně směru jízdy. Opět z toho důvodu, abychom dali ostatním najevo, jaký manévr konkrétně budeme provádět a že se chystáme s vozidlem změnit směr jízdy. Realita na silnicích však ukazuje, že si řada lidí s tímto moc hlavu neláme.

Předjíždění

Když se chystáme předjíždět, je třeba dát blinkr, započít manévr a na jeho konci dát znovu blinkr a zařadit se před předjeté vozidlo. Bohužel z důvodu různých agresivních manévrů předjíždění řada řidičů nemá čas řešit směrovky a prostě jede. A potom tu jsou tací, co je nedávají ze zásady. I to může být značně nebezpečné.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora