Špatné nebo žádné používání směrovek je typický nešvar českých řidičů, pravidla jsou přitom jasná

Car Light Control Switch Close Up

Znamení o změně směru jízdy, lidově blinkr. Jasně zřetelné blikající oranžové světlo, které řidič aktivuje ve svém voze páčkou na levé straně pod volantem. Situace na silnicích ale velmi často vypadá tak, jako by v některých vozech směrovky ani nebyly a v jiných zase fungovaly ne úplně dokonale. Co je dnes koloritem českých silnic?

Nedávání blinkrů

Jsou mezi námi i tací řidiči, kteří blinkry velmi často nedávají. Mnohdy se jedná o řidiče či řidičky v luxusnějších vozech, značek Audi, Mercedes nebo BMW. I proto v souvislosti s tím často kolují úsměvné vtipy o tom, že blinkry jsou v těchto vozech za tučný příplatek, a proto v základu nejsou. Realita je však taková, že za nezapínáním směrových světel stojí jenom arogance řidičů daných aut. Ale neházejme všechny do jednoho pytle.

Mohlo by vás zajímat:  Víte, jaké značky aut pocházejí z jednotlivých zemí? U některých budete překvapeni
Zdroj obrázku: Freepik

Pozdní dávání blinkrů

Dalším nešvarem na našich silnicích je pozdní dávání blinkrů. Připomeňme, že směrová světla mají ostatním napovědět, k jakému manévru se chystáme. Znamení o změně směru jízdy bychom měli dát s dostatečným předstihem. Ne až ve chvíli, kdy manévr započneme, nebo dokonce ve chvíli, kdy jsme ho dokončili. Známým příkladem je například odbočování a blinkr až spolu s prvním otočením volantu. Další známý jev je zastavení u krajnice, kdy se oranžová žárovka rozbliká ve chvíli, kdy dané auto už zcela stojí.

Mohlo by vás zajímat:  Francouzští policisté varují před novým trikem zlodějů, místo zdánlivé pomoci řidiče okradou

Chybné dávání blinkrů

Nejde ani tak o to, že by je řidiči dávali pozdě nebo vůbec. Mnohdy je zapínají úplně špatně. Typickými příklady jsou kruhové objezdy. A hlavní nešvary? Dávání znamení o změně směru jízdy při nájezdu, nejčastěji pravou směrovkou, nebo zapnutý blinkr po dobu jízdy na kruhovém objezdu, nejčastěji levou směrovkou. A co říkají pravidla silničního provozu? Dávat blinkr až při výjezdu, tečka. Jinak páčku směrovek nemusíme na kruhovém objezdu používat – tedy pokud jezdíme v ČR. V případě zahraničí to může být leckde jinak.

Zdroj: https://www.drivesafeonline.org/defensive-driving/top-ten-driving-mistakes/