Špatné řidičské návyky jsou nejrychlejší cestou ke zničení vozu. Málokdo na ně při jízdě myslí

Jsou dobří a špatní řidiči. Poznat, do které skupiny kdo patří, není až tak složité. Stačí jenom sledovat jízdní styl a jízdní projev a za pár minut je jasno o tom, zda člověk jezdí dobře a správně, nebo by se mu hodily kondiční jízdy. Ale pozor, i dobrý řidič může dělat řadu chyb, kterými ničí své auto. Které to jsou?

Chybné řazení

Kdo má auto s automatickou převodovkou, nemusí problémy s řazením řešit. Elektronika se postará o to, aby auto řadilo správně. V případě manuálu máme ale vše ve vlastních rukou. A jaké jsou hlavní chyby? Buď nadměrné vytáčení motoru skoro až do červených čísel, nebo naopak jeho podtáčení. Ani jedno motoru dlouhodobě nesvědčí a jde o cestu, jak zbytečně zkrátit jeho životnost.

Stání na pedálech

Je samozřejmé, že když jedeme, je třeba obsluhovat pedály. Plynový, brzdový a v případě auta s manuálem také spojkový. Při delším stání je ale chybou na pedálech stát. Dlouhodobé stání na brzdě může zbytečně nadměrně namáhat brzdový systém. Mnohem lepší je vyřadit na neutrál a použít ruční brzdu. Řada řidičů však často stojí i na spojce – třeba na semaforech. I to je cesta k poškození auta, například k poškození dvouhmotového setrvačníku.

Mohlo by vás zajímat:  Uzavíráte hypotéku? Co všechno je třeba brát v potaz?
Zdroj obrázku: Freepik

Špatný odhad

Mít v autě odhad je velmi důležité. V těch moderních problémy řidičů už pomáhají eliminovat parkovací senzory nebo různé kamery. Přesto je dobré částečně spoléhat i na sebe. Kdo nemá správný odhad, zničí své, někdy i jiné auto. Typickými problémy jsou různé oděrky na laku nebo třeba na discích kol. Základem dobrého odhadu jsou nejenom zkušenosti, ale i dobrý výhled z vozu a nastavená zpětná zrcátka.

Jízda na rezervu

I když jsou ceny paliv drahé, není vhodné nechávat v nádrži jenom pár litrů a jezdit na rezervu. Souvisí s tím několik dalších problémů, které se mohou negativně podepsat na vašem autě. Čím méně paliva v nádrži je, tím větší je v něm koncentrace nečistot. Také nezapomínejme na možný kondenzát – vodu, která může palivo naředit. Oba problémy lze minimalizovat dostatkem nafty nebo benzínu.

Zdroj: https://www.rac.co.uk/drive/advice/driving-advice/driving-habits-that-damage-your-car/