Sportovní výbava v autě může být nebezpečná zbraň. Stačí nesprávná přeprava a hrozí fatální následky

man-woman-dressing-into-ski-equipment-near-suv-car-mountains-background

Zima je obdobním, kdy celá řada lidí míří na hory. Většina s vlastní sportovní výbavou, jako jsou lyže nebo snowboard. Málokdo ale tuší, že při nesprávném transportu se může ze sportovní výbavy klidně stát i nebezpečná zbraň. Při nehodě může dojít k fatálním následkům.

Bezpečné uložení je základ

Je jedno, zda se jedná o lyže, snowboard nebo třeba lyžařské či snowboardové boty. Vše by mělo být bezpečně uloženo. Buď v zavazadlovém prostoru vozu, nebo ve střešním boxu, nebo v případě lyží a snowboardů na střešním nosiči. Základní pravidlo je jednoduché – žádná sportovní výbava by neměla volně ležet v kabině vozidla, kde hrozí, že dojde ke kontaktu jak s řidičem, tak i se spolujezdci.

Děláme časté chyby

Lidé při přepravě své sportovní výbavy dělají četné chyby a netuší, že je mohou výrazně ohrožovat na životě. Příkladem jsou lyžařské boty mnohdy umísťované do kabiny auta z důvodu, aby byly v teple. Také je rizikem sklápění sedadel ve chvíli, kdy se lyže nevejdou do zavazadlového prostoru, a tak musí být převáženy takto. Pokud nejsou dostatečně zabezpečeny proti jakémukoliv posunu, dá se říct, že se ze sportovní výbavy stává velmi nebezpečná zbraň.

Mohlo by vás zajímat:  Řidičské oprávnění prozradí víc, než si myslíme. Jet například bez brýlí se může nevyplatit
Zdroj obrázku: Freepik

Násobné navýšení hmotnosti

Problém se špatně převáženou sportovní výbavou nastává v případě nehody. V tu chvíli se z lyží, ale i bot stává velmi nebezpečná zbraň. Takové lyžařské boty samy o sobě mohou vážit i 2 kilogramy. V případě nehody při rychlosti kolem 30 kilometrů v hodině se však stávají předmětem, který už může na člověka udeřit vahou kolem 15 kilogramů. A se stoupající rychlostí daná váha výrazně stoupá.

Nejenom sportovní výbava

Je dobré připomenout, že to není jenom sportovní výbava volně položená v kabině vozu, která je rizikem. Jsou to i jakékoliv jiné předměty, jako mobil, tablet, klíče i lahev s vodou. V případě nehody se i z nich stávají nebezpečné zbraně.

Zdroj: https://endlessrushoutdoors.com/best-way-to-transport-skis-by-car/