Spotřebu není problém držet na uzdě, k jejímu zvyšování často dochází nepozorností a řidičskými chybami

Přestože jsou auta alespoň papírově čím dál tím ekologičtější a úspornější, po nějaké době aktivního používání jejich spotřeba přeci jen roste. Možná vás to příliš netrápí ve vztahu k životnímu prostředí, ale určitě si toho všimnete také v peněžence. Pak vás asi potěší, že spotřebu auta můžete o něco snížit. A nemusíte si kvůli tomu nechávat zapojit LPG ani provádět jiné zásahy a investice.

Na dálnici nepřekračujte rychlost

Statistiky dokládají, že spotřeba paliva po překročení rychlosti 120 km/h prudce stoupá. Testy dokázaly, že u běžného modelu českých řidičů, konkrétně u Škody Octavia 1,8 TSI, je rozdíl ve spotřebě při jízdě ve stotřicetikilometrové a stočtyřicetikilometrové rychlosti 1,2 litru na sto kilometrů. Budete-li se na dálnici držet lehce pod maximální povolenou rychlostí, dojedete sice o něco později, ale ušetříte.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Opravdu musíte vozit náklad na střeše?

Střešní boxy nebo jízdní kola přepravovaná na střeše se výrazně podepisují na aerodynamice auta. Kromě toho, že zhoršují jízdní vlastnosti, zejména při bočním a nárazovém větru, také podstatným způsobem zvyšují spotřebu. Prázdný střešní box, který jste líní sundat, vás ve výsledku stojí asi půl litru paliva na sto kilometrů. Kola na střeše jsou ještě nákladnější, při jízdě na dálnici spotřebujete až o 3 litry navíc. Mnohem úspornější varianta přepravy kol je na nosiči na tažné zařízení.

Řaďte správnou rychlost

Nejefektivnější a nejúspornější je jízda, pokud udržujete otáčky motoru na správné úrovni. Ta se liší podle typu auta a motoru. U svého auta byste každopádně správné otáčky měli znát. Pokud budete správně řadit, můžete při jízdě ve městě ušetřit přibližně litr paliva na stokilometrové vzdálenosti. Při jízdě mimo město většina řidičů řadí správně.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Kromě toho ušetříte, pokud se budete řídit těmito radami:

  • Klimatizaci používejte s rozumem
  • Nevozte zbytečnou zátěž, každý kilogram se počítá
Zdroj: Autorský text