Správná jízda v levém pruhu dává mnohým řidičům zabrat. Pravidla jsou přitom stále stejná

Bright Automobiles Stopped Traffic Jam Highway

Na dvouproudé silnici, tedy takové, kde je v každém směru jenom jeden jízdní pruh, nemá většina motoristů problém s tím, kde má jet. Jakmile se ale pruhy přidají, už jsou tu nejasnosti. A to i v případě čtyřproudých silnic – tedy těch, kde jsou v každém směru dva pruhy. Ne každý ví, jak používat ten levý.

Králové levého pruhu

Kdo jezdí na víceproudých silnicích pravidelně, ten moc dobře ví, jaká je realita. Je řada řidičů, kteří na jakákoliv pravidla doslova kašlou. Dá se o nich říci, že to jsou „králové levého pruhu“. Proč toto označení? Jelikož je to právě levý pruh, ve kterém dlouhodobě jedou. Uhnou se do pravého až ve chvíli, kdy je dojede rychlejší vozidlo. Poté obvykle znovu zamíří vlevo a tento pruh nadále nesmyslně hájí. Opět do chvíle, než daného řidiče dožene někdo rychlejší.

Mohlo by vás zajímat:  Nezájem o elektromobily přisuzuje většina stále stejným problémům. Hlavní důvod je však jiný
Zdroj obrázku: Freepik

Pouze k předjíždění

Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb., konkrétně potom § 12, přitom hovoří zcela jasně. Pokud jde o jízdu mimo obec a silnici o více pruzích v jednom směru, jezdí se výhradně v pruhu pravém. Ostatní pruhy, tedy včetně toho levého, se smí využívat jenom ve chvíli, kdy je to nutné k objíždění, předjíždění nebo v případě odbočování či otáčení. Jinak by v něm řidič se svým vozem setrvávat neměl. Realita na silnicích je ale od daného zákona značně vzdálená.

Mohlo by vás zajímat:  Jezděte bezpečně i za dlouhých podzimních nocí

Pozor na obce

V obcích sice dle § 12 může řidič využít jakéhokoliv jízdního pruhu, ale povinnosti zde má podobné jako mimo obec. V případě více pruhů v jednom směru musí být levý pruh uvolněn rychleji jedoucímu vozidlu. V praxi tedy můžeme v obci jet v levém pruhu po celou dobu. Jakmile nás ale začne dojíždět někdo rychlejší, je naší povinností dle zákona č. 361/2000 Sb. tento pruh uvolnit. To samozřejmě neplatí při takzvané souběžné jízdě, kdy jsou všechny pruhy plné. Stejně tak tato povinnost neplatí, pokud jsme v levém z důvodu odbočování nebo otáčení.

Zdroj: https://www.progressive.com/lifelanes/on-the-road/driving-in-the-left-lane/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora