Správné auto do města. Víte, jak ho vybrat?

Chtěli byste auto, které je přímo dělané pro městské podmínky? Sepsali jsme parametry, podle kterých byste si měli takový vůz vybrat.

Jak přesně budete vůz využívat?

Chcete mít auto opravdu jen na jízdu po městě nebo s ním plánujete jezdit i do přírody a na dovolené? Tyto otázky si ujasněte hned na začátku. Městské auto klade specifické nároky na dopravu, ale i na parkování. Při rozhodování o technických parametrech se zaměřte na rozměry vozu, objem kufru a sílu motoru. Kromě toho zvažte základní nebo nadstandardní výbavu, a především bezpečnostní prvky.

Velikost vozu hraje roli

Do města se vám vyplatí vybrat spíše menší vůz, se kterým nebudete mít problém při parkování. Existuje dokonce i dvoumístný vůz, se kterým zaparkujete téměř všude. Jeho nevýhodou je ale výrazně menší úložný prostor. Pokud potřebujete více prostoru pro spolucestující a pravidelné nákupy, vyberte si prostornější alespoň čtyřmístné auto s velkým objemem kufru. Jestliže se bojíte parkování ve městě, vybírejte auto s asistenčními systémy pro parkování.

Tip! Našli jste už městské auto, které splňuje vaše podmínky? Během nákupu si nezapomeňte včas vyřídit povinné ručení, jinak vám může hrozit pokuta až do výše 40 000 Kč.

Kolik je členů ve vaší rodině?

Jezdíte sami, ve dvou nebo s početnější rodinou? Dobře rozmýšlejte, jak velký prostor pro své městské auto potřebujete a kolik místa využijete. Stačí vám dvoumístný vůz nebo potřebujete více místa na sezení a prostornější kufr pro nákupy a dovolené? I to hraje velkou roli. Pokud plánujete v blízké době rozšířit rodinu, raději se zaměřte na větší vůz, než abyste za pár měsíců zjistili, že vám ten současný nestačí.

Konkrétní modely městských vozů

Chcete porovnat městské vozy podle technických parametrů? Vybrali jsme některé z nich a dali vám je přehledně do tabulky. Vyberete si některý z nich?

Mohlo by vás zajímat:  Hyundai všechny překvapil a pořádně zahýbal motoristickým světem, když porazil Ferrari
Škoda CitigoToyota AygoRenault Clio Hyundai i10
Variantytřídveřový / pětidveřovýpětidveřovýtřídveřovýpětidveřový
Objem kufru251 litrů168 litrů300 litrů252 litrů
MotorLitrový tříválec, 44 kW / 55 kWJednolitrový benzinový tříválec, 51 kWBenzinový čtyřválec, 55 kW57 kW
Průměrná spotřeba4,4 l/100 km4,1 l/100 km5 l/100 km5 l/100 km
Poznámky– tří i pětidvéřová varianta,

– asistenční systémy nejen pro usnadnění parkování.

– spíše na malý nákup,

– ideální do práce,

– skvělý design karoserie.

– nadstandartní objem kufru,

– stylový interiér,

– vysoké hodnocení bezpečnosti,

– trochu hlučnější motor.

 

– levné materiály v interiéru,

– skromná základní výbava,

– velký počet odkládacích prostor.

 

 

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora