Správné skladování pneumatik: Svisle, na sebe a měnit pořadí i polohu

Většina řidičů již přezula, ale některé to ještě čeká. Dá se očekávat, že ti k tomu využijí následující dny, jelikož po víkendu už meteorologové upozorňují na výrazné snížení teplot, a tak mohou být zimní pneumatiky nezbytností. Samotné přezutí lze zvládnout i svépomocí. Co ale s letní sadou potom? Většina řidičů je doslova hodí do svého sklepa. A to je chyba. Špatným skladováním se pneumatiky mohou dokonce i poškodit.

Než se podíváme na to, v jaké poloze pneumatiky skladovat, dotkneme se okrajově několik základních rad. Jistě nemusíme připomínat, že je dobré své pneumatiky před skladováním důkladně umýt, stejně jako je dobré zkontrolovat jejich tlak, který by měl odpovídat tomu, který mají mít když jsou na vašem voze. Jednoduché věci, kterými prodloužíte životnost. Tu však prodloužíte i tím, že je umístíte do správné polohy.

Pneu bez ráfků

Pokud ukládáte pneu bez ráfků, tedy jenom samotné gumy, existuje jenom jedna jediná poloha, v jaké musí být. Nikdy je nestohujte na ležato. Vždy by měly být umístěny takzvaně na stojato, jedna vedle druhé. Tedy ve stejné poloze, v jaké jsou na autě. Dotýkat se mohou, ale pokud mezi nimi necháte kousek místa, není to na škodu. Tím však váš úkol nekončí. Každý měsíc je třeba vaše pneumatiky pootočit o devadesát stupňů, aby se nedeformovaly. Jedině tak si pneumatiky zachovají stále svou kvalitu a potřebný tvar.

Pneu s ráfky

Je jedno, zda máte disky hliníkové, nebo plechové. V obou případech opět existuje jenom jedna metoda správného skladování. A to takzvaně na sebe, tedy do komínu. Stačí dát jednu pneumatiku na druhou a mezi ně doporučujeme vložit kousek kartonu. A ani tady nemáte ještě úplně hotovo. I zde musíte každý měsíc s pneumatikami hýbat. A to měnit jejich pořadí. Jednoduše tak, že horní vždy dáte dospod. V praxi to znamená přerovnat celý komín, jelikož nadzvednout trojici pneumatik naráz a strčit pod ně tu čtvrtou není nic jednoduchého.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora