Správnému používání mlhovek brání jedna věc: Chyby v mnoha vozech

Podzimní mlhy mohou potrápit většinu řidičů. Velkým tématem jsou i takzvaní mlhovkáři. Mnohdy však za své oslňování nemohou. Viníky jsou v takových situacích nikoliv jejich neznalosti nebo nezkušenosti, ale jsou to jejich vozy. Ty mají určité chyby, které znemožňují použití mlhovek tak, jak by si řidič přál.

Vozy v základu jako to nejlepší

Nejlevnější a nejobyčejnější vozy v základní výbavě jsou paradoxně tou nejlepší volbou, jak být při jízdě v mlze ohleduplný. Přední mlhovky jsou obvykle součást příplatkové výbavy, a tak v autech nejsou. Je zde jenom povinná zadní mlhovka. Řidič jedoucí v mlze tak může jednoduše mlhovku zapnout a vypnout podle toho, zda za sebou nemá nebo již má jiné vozidlo. Pokud na to myslí, k oslňování řidičů za ním nedochází.

Samostatné ovládání mlhovek má minimum vozidel

Co máme na mysli? Samostatné tlačítko, kterým by se dala zapnout buď mlhovka přední nebo ta zadní. I když se to může zdát jako běžná věc, je pouze minimum vozů, které něco podobného nabídnou. Z hlediska ohleduplnosti to však může být nejlepší řešení, jak neoslňovat druhé. Stačilo by rozsvítit nebo zhasnout tu mlhovku, která oslňuje. Podle toho, zda někoho dojedeme, nebo někdo dojel nás.

Buď jedna, nebo obě. To je problém většiny aut

A jak to vypadá ve většině auto? Nemají možnost nezávislého rozsvícení buď jedné nebo druhé. Buď musí svítit jedna, nebo obě. Co to v praxi znamená? Jedete na prázdní silnici a dojedete auto. Rádi byste ho přestali oslňovat a vypnuli přední mlhovku. Váš vůz vám to však nedovolí. Aby bylo možné přední mlhovku vypnout, je nutné nejprve vypnout tu zadní. A v tu chvíli nastává dilema.

Budete radši oslňovat auto před vámi a mít jistotu, že se zapnutou zadní mlhovkou budete vidět? Nebo se rozhodnete být ohleduplný řidič, tím pádem zhasnete obě, ale budete riskovat to, že vás vozidlo přijíždějící za vámi neuvidí? Jak vidíte, drobná chyba v autech je důvodem, proč jsou někteří řidiči cílem urážek. Přitom udělali pouze to, co jim dovolilo auto a dbali na svou bezpečnost.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Na CES byly představeny technologické novinky sledování interiérů. Jaké?

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora