Srovnání se západem v mnoha situacích ukazuje, že naše země patří spíše na východ Evropy

I když bychom se rádi srovnávali se západem a směřovali k němu, realita je často zcela jiná. Naše země v mnoha směrech míří spíše na východ, což rozhodně není příjemné. Zaměřili jsme se na několik klíčových oblastí, které ukazují, že ke chtěnému západu máme opravdu hodně daleko. V čem konkrétně?

Alkohol za volantem

V České republice platí takzvaná nulová tolerance. Podobně jako v celé řadě zemí východní Evropy. Na západě jsou však mnohem benevolentnější a dát si několik sklenic piva nebo vína před jízdou nemusí být problém. Naši zákonodárci se však obávají celkové nedisciplinovanosti řidičů, kteří by u jednoho piva nezůstali. To z nás příliš moderní zemi bohužel nedělá.

Povinná výbava

U nás je řidičům přikázáno vozit v autě doslova jenom to nejnutnější – a mnohdy to jsou zcela zbytečné věci jako sady žárovek nebo pojistek. Málokdo u moderních vozů zvládne výměnu. Na západě přitom myslí mnohem lépe, kdy může mezi povinnou výbavu patřit třeba bezpečnostní vesta pro každého pasažéra, umístěná přímo ve voze. Dále je to i alkohol tester, související s výše zmíněnou tolerancí alkoholu.

Podpora čistého provozu

Na západ od nás jsou běžnou praxí dotace na elektromobily a hybridy. V naší zemi není aktuálně nic, co by nákup ekologických vozů zvýhodňovalo. A když v minulosti byly dané dotace vypsány, běžný obyvatel České republiky na ně nedosáhl. Byly určené výhradně firmám, kterým umožňovaly výhodnou koupi i různých dražších a luxusnějších elektroaut.

Stáří vozového parku

Ne nadarmo se východu kontinentu přezdívá popelnice Evropy. Bohužel do této oblasti chtě nechtě patří i Česká republika. Stáří vozového parku nás řadí spíše k východním zemím. Ukazují to statistiky i situace na silnicích, kdy na nich můžeme potkat i vyloženě vraky. Přitom na západ od naší země je situace se stářím aut podstatně příznivější.

Zdroj: https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/driving-abroad/road-rules-and-safety/index_en.htm