Stačí chybně použít blinkr a na známé křižovatce uděláme více problémů než na jiných

Znamení o změně směru jízdy, lidově řečeno blinkry, musíme používat v celé řadě situací. Málokdo ale ví, že chybný nebo žádný pohyb s páčkou směrovky může na známé křižovatce napáchat tolik problémů. Tou křižovatkou máme na mysli kruhový objezd. Na něm nemá stále řada lidí jasno v tom, jak se na něm chovat. Co patří mezi hlavní nešvary spojené s blikáním?

Blikání při nájezdu

Při nájezdu na kruhový objezd se zkrátka nebliká. Tečka. Kdo to udělá, může být strůjcem velmi rizikové situace. Řada řidičů se totiž řídí nepsaným pravidlem, že kdo při vjezdu bliká, bude hned na prvním výjezdu sjíždět. Proto bez obav na kruhový objezd najedou. V tu chvíli vznikne situace, která má velmi blízko k nehodě, jelikož ten blikající nesjížděl, ale pokračoval dále. Znamení o změně směru jízdy dával z neznalosti pravidel.

Zdroj obrázku: Freepik

Neblikání při změně jízdních pruhů

Jsou i kruhové objezdy, které jsou víceproudé. A navrženy tak, že výjezdy z nich jsou pouze jednoproudé. Kdo jede po takovém kruhovém objezdu a rozhodne se změnit jízdní pruh, musí dát znamení o změně směru jízdy. Pokud to neudělá, započíná nebezpečný manévr, během kterého ostatní řidiči netuší, co má konkrétní osoba za volantem v plánu. Pokud si navíc nepohlídá přednost, kterou musí dát vozidlům v druhém pruhu, je k nehodě už velmi blízko.

Mohlo by vás zajímat:  Silniční vlaky v Evropě mohou být noční můrou nejen pro řidiče

Neblikání při výjezdu z kruhového objezdu

Kdy se na kruhovém objezdu bliká, pokud neměníme jízdní pruhy? Ve chvíli, kdy z něho plánujeme vyjíždět. Používá se pravé znamení o změně směru jízdy. Kdo ho nedá, způsobí hned dvě nepříjemné situace. Řidič jedoucí za tímto vozem je překvapen neočekávaným manévrem, kterým je často brzdění a zatočení vpravo, ven z kruhové křižovatky. Druhá nepříjemná situace je způsobena vozidlům čekající na vjezd na kruhový objezd. Ti dávají danému vozu přednost, protože netuší, že těsně před nimi ho opouští. Tím dochází ke zbytečné tvorbě kolon.

Zdroj: https://www.tavss.com/blog/common-roundabout-errors-that-can-lead-to-a-citation.cfm