Stanoví nový Koenigsegg světové rekordy stejně jako jeho předchůdce? Cíl je jasný!

Švédská automobilka Koenigsegg je známá nejen vysokým výkonem svých vozů, ale také nízkým počtem vyrobených exemplářů. V roce 2017 automobilka oznámila, že prodala všech 80 plánovaných a vyrobených modelů Reger, v loňském roce firma skončila s výrobou Agera RS, i když vyrobila pouze 25 vozů. Nejinak tomu bude i s letošní novinkou a nástupcem modelu Agera RS, jehož jméno zatím zůstává utajeno.

Ženevské odhalení

Místem, kde chce Koenigsegg svou novinku představit, má být ženevský autosalon, který se uskuteční v březnu (7. 3. – 17. 3. 2019). Slavný autosalon v Ženevě je tradičním místem, na němž mnohé automobilky představují své nové klenoty, a ambice nového švédského vozu jsou velké. Není se čemu divit, má nahradit výjimečný model Agera RS, který před dvěma lety stanovil během jediného víkendu celkem pět světových rekordů – jedním z nich byla i nejvyšší maximální rychlost se sériově vyráběným autem – neuvěřitelných 444,6 km/h. Velkou zásluhu na všech dosažených rekordech měl motor Agery – vidlicový pětilitrový osmiválec s dvojicí turbodmychadel a výkonem 866 kW.

Opět jen pro vyvolené

Podle prvních zpráv by mělo vzniknout pouze 125 vozů nového modelu Koenigseggu. I když je cena vozu jako obvykle vysoká –  2 miliony dolarů (45 milionů korun), má již nyní 72 vozů z plánované série svého majitele. Parametry motoru, kterým chce nový model překonat svého slavného předchůdce, jsou vidlicový osmiválec s dvojicí turbodmychadel,  nejvyšším výkonem přibližně 1060 kW (1140 k) a 9000 otáčkami za minutu.

„Konec světa“ nebude

Zaručené informace ještě donedávna tvrdily, že nástupce Agery RS by se měl jmenovat Ragnarok. Tímto slovem se ve švédské mytologii označuje konec světa, zánik bohů, poslední bitva dobra a zla. Švédské noviny teď ale uvedly, že k použití tohoto symbolického jména s největší pravděpodobností nedojde. Na to, jak se nový Koenigsegg bude ale opravdu jmenovat, si asi budeme muset počkat až na avizovaný ženevský autosalon, neboť žádné jiné jméno zatím do médií neproniklo.  Jednou věcí si ale může být naprosto jisti –  bude to výjimečné jméno pro výjimečný automobil.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  BMW vyhlásilo svolávací akci!