Staré auto je rizikem z několika důvodů. Řidič s ním musí jet úplně jinak než ostatní

Z hlediska stáří vozového parku na tom Česká republika není nijak dobře. Podle toho, jaké vozy vídáme na silnicích, musíme říct, že mnozí jezdí v opravdových vracích. Nelze se potom divit, že takovému autu musí přizpůsobit i styl jízdy nebo její plán. Jak jezdit s autem, u kterého nevíte, zda v následující minutě ještě pojede?

Raději krátké cesty

Se starým vrakem je nejlepší jezdit takzvaně kolem komína. Tedy maximálně na vzdálenosti nižších desítek kilometrů. To vše jenom proto, že nikdo nikdy neví, kdy takové staré auto vypoví službu. Čím dále od domova, tím více komplikací to přinese. V dosažitelném okruhu od domova není problém zavolat na pomoc někoho známého, který auto odtáhne k osvědčenému mechanikovi. Na delších vzdálenostech už je třeba spoléhat na placený odtah nebo mechaniky, kteří nebudou tak levní jako ten lokální.

Hlavně pomalu

Staré auto může být pochopitelně i nebezpečné. Z ničeho nic může některá jeho součást vypovědět službu. Z auta se tak může stát neovladatelný kus plechu. Proto je namístě jezdit raději pomaleji. V případě nenadálé události je větší šance, že se dá auto bezpečně zastavit. Ve vysokých rychlostech, pokud dojde k neočekávané situaci, může dojít k nehodě, která bude mít i fatální následky.

Zdroj obrázku: Freepik

Co nejvíce předvídat

Nehodu na silnici nemusíme způsobit jenom my sami. Může ji způsobit i někdo jiný. Stejně jako na ni může mít vliv stav vozovky nebo povětrnostní situace. Se starým vrakem je vhodné na silnici co nejvíce předvídat, aby k nehodě nedošlo. Nikdo si raději nechce představovat, jak dopadne desítky let staré auto s minimem bezpečnostních prvků a s deformačními zónami, které se moderním vozům prostě nemohou rovnat.

Po zapadlých silnicích

Starý vrak na silnici pochopitelně budí pozornost. Je běžné, že nejvíce policie monitoruje hlavní silniční tahy, na kterých mohou číhat hlídky. Té bude takové auto podezřelé. Řidič starého vraku proto udělá často lépe, když pojede po zapadlých silničkách nižších tříd, kde nehrozí, že by na hlídku narazil.

Zdroj: https://www.junkcarmedics.com/blog/junk-car-dangers/