Startování aut je stále komplikovanější. Někdy otočit klíčkem nebo zmáčknout tlačítko nestačí

Side View Business Man Starting Car

Že je nastartování auta banální úkol? Rozhodně ne. Pokud jste se někdy ocitli v moderním autě (a nejenom v něm) a nešlo vám nastartovat, tento článek vám odpoví, proč tomu tak bylo. Možná se tomu budete divit, ale auta jsou prostě tak nastavená.

Zamčený volant

Začneme úplnou banalitou, kterou je zamčený volant. Pokud zhasnete motor, vyndáte klíček a budete se snažit točit volantem, ten se zamkne. Odblokovat ho lze jednoduše pootočením klíčku v zapalování a přitom pootočením volantu. Bez odblokování volantu nenastartujete. Pokud se ve spínací skříňce klíčku nic neděje, zkuste pootočit volantem. Jakmile ho odemknete, nastartujete.

Mohlo by vás zajímat:  Kdy má pracovník nárok na pracovní oděv a jaký vybrat?

Nesešlápnutá spojka

Máte vůz s manuální převodovkou, máte zařazený neutrál, snažíte se nastartovat, ale při otáčení klíčku se nic neděje? Nebojte se, vaše auto může být v pořádku. Jenom nemáte při startování sešlápnutý spojkový pedál. Je jedno, zda chcete startovat se spojkou, nebo bez ní. Některá auta vás donutí dělat to podle nich. Jakmile spojkový pedál sešlápnete, najednou nastartujete. Pro toho, kdo je zvyklý startovat vždy se spojkou, je to vlastnost auta, na kterou patrně nikdy nepřijde.

Mohlo by vás zajímat:  Známá trojice kapalin může zadělat na pořádné problémy. Nejen jejich množství by měl řidič hlídat
Zdroj obrázku: Freepik

Nesešlápnutá brzda

Nejenom spojka, ale i nesešlápnutá brzda může být důvodem, proč auto nenastartujete. Konkrétně je tomu u vozů s automatickou převodovkou. Dokud nebudete mít sešlápnutý brzdový pedál, auto nenastartujete. A to ani v případě, kdy budete mít zataženou ruční brzdu, která by mohla sešlápnutý pedál suplovat. Bez brzdy nenastartujete, ani když budete mít zařazenou polohu „P“.

Špatné zařazení

U manuální převodovky je jedno, jakou rychlost máte zařazenou. V případě automatu to ale jedno být nemusí. Auto vám dovolí nastartování jenom v případě, že je volič převodovky nastaven na polohu „P“. Teprve v tu chvíli po otočení klíčku nebo po stisknutí tlačítka svoje auto plnohodnotně nastartujete.

Zdroj: https://www.theaa.com/breakdown-cover/advice/starting-a-car
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora