Stát chystá tvrdší tresty za přestupky. Pokuty jdou do desítek tisíc

Návrh novely zákona 361 počítá s tím, že by se měly výrazně zvýšit částky za přestupky. A to až na desetitisíce korun. Porušování předpisů by se tak mohlo jednotlivým řidičům celkem výrazně prodražit. Prošli jsme navrhované změny, pokud a přinášíme vám přehled nových sankcí, které jsou navrhovány.

Dodržování bezpečné vzdálenosti

O ní se už nějaký čas mluví, ale zatím stále není nijak pokutována. Pokud návrh projde beze změn, bude tomu jinak. Zatímco nyní vás za nedodržené bezpečné vzdálenosti nikdo finančně nepotrestá, v budoucnu by to mohlo být s pokutou 2 500 Kč.

Telefonování za jízdy

Nyní je trest za telefonování za volantem celkem mírný, jelikož činí do 1 000 Kč. I toto by se mohlo změnit. Navrhována je částka 2 500 korun českých, která by měla být jednotnou a pevnou pokutou.

Jízda bez zapnutých pásů

I tady záleží hlavně na přístupu policisty, který může udělit pokutu ve výši až 2 500 korun českých. I toto by se mohlo změnit. Nutno však říci, že pro některé řidiče k lepšímu. Navrhována je pevná pokuta ve výši 1 500 Kč.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ohrožení chodců na přechodu

Jde o celkem velký problém, který má být sankcionován mnohem tvrději. Aktuální výše pokuty, která je až 2 500 by se měla podstatně navýšit. A to na rozmezí od 4 000 Kč až po 10 000 Kč. Stát si od toho slibuje hlavně větší ochranu lidí na přechodech pro chodce.

Jízda na červenou

Pokud tento přestupek spácháte, počítejte s tím, že vám bude naúčtována částka ve výši 2 500 Kč. Návrh novely však počítá s poměrně výrazným navýšením pokuty. Minimální hodnota má být 7 000 Kč a maximální má činit až 25 000 korun český.

Nerespektování signalizace na železničním přejezdu

Jde o poměrně častý nešvar, který může mít fatální následky. Nyní je trestán pokutou ve výši od 2 500 až po 5 000 korun českých. I toto by se mělo změnit a částka by se měla podstatně zvýšit. Minimální pokutou má podle návrhu být částka 4 000, maximální potom 10 000 Kč.

Mohlo by vás zajímat:  Renault vyvíjí konkurenci pro Passat a Insignii
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Alkohol za volantem

Nyní je výše pokuty za alkohol za volantem stanovena na 50 000 Kč. Zákonodárcům je to stále málo a i tady je navrženo navýšení. A to na sumu 75 000 Kč, která by už snad měla od řízení v opilosti skutečně odradit a mělo by tak konečně dojít ke zvýšení bezpečnosti na našich silnicích.

Zdroj: Autorský text, PSP, ČTK, PČR

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora